Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

15 nippi, mida sa varem guugeldamisest ei teadnud

Brit Mesipuu | Pildid: pildipank, kuvatõmmised

Internetis sisaldub hoomamatus koguses infot. Kuidas eraldada terad sõkaldest ja leida see, mida tegelikult otsid? Täpsemate tulemuste saamiseks tasub teada mõnesid nippe Google’i otsingureale sõnade või fraaside sisestamiseks.

Toon sulle järgnevalt 15 nippi otsimootori kasutamise võimalustest, mis aitavad soovitud tulemust leida kiiremini ja täpsemalt.

1. Guugeldamine edasijõudnutele

Kitsenda otsingusõna täpsemate tulemuste saamiseks. Google Advanced Search on just selleks loodud.

2. See või teine

Kui sa ei ole kindel, et mäletad näiteks nime õigesti, sisesta otsinguribale mõned otsitavad variandid ja eralda need sümboliga “|“ või sõnaga „or“. Nüüd on hoopis lihtsam leida tulemustest õige.

3. Lehesisene otsing või selle välistamine

Soovides uuesti leida loetud artiklit, mille asukoha oled unustanud, kirjuta otsingusse veebilehe nimi, mida arvad mäletavat, ja seejärel märksõna või fraas. Nüüd ilmuvad kõik antud veebilehel leiduvad selle märksõnaga artiklid.Näiteks: site:delfi.ee ülikool

Kui soovid aga vastupidi mingit konkreetset lehte otsingutulemustest välja jätta, sisesta otsingureale sama tekst sidekriipsuga “-site:delfi.ee”.

4. Konkreetse sõna välistamine

Eemalda sõna otsingust sidekriipsuga. Kui otsid Schwarzeneggerit, kuid mitte Arnoldit, sisesta: Schwarzenegger -Arnold. Nii saad teada, et maailmas on rohkem kui üks Schwarzenegger!

5. Otsing Edu.ee lehtedel

Otsid kõige tõenäolisemalt haridus- või teadusteemalistel veebisaitidel avaldatud teavet või üksikasju, siis piira otsingutulemusi nende domeenidega. Näiteks sisestades “site:edu” saad vasted, mis paiknevad ainult .edu-lõpuga ja teadusuuringute veebisaitidel.

6. Sõna või sõnad on kaduma läinud

Kui sul on meeles mõned sõnad, kuid mitte terve lause, katsu kirjutada esimene ja viimane sõna. Nende vahele lisa aga „AROUND“ ja umbkaudne sõnade arv. Näiteks kui tekib piinlik moment, et ei meenu täpsed hümni sõnad, pane otsingusse “mu isamaa AROUND(5) rõõm” ja olukord on päästetud.

7. Andmed ajaperioodi kohta

Soovides infot kindla ajaperioodi ja teema kohta, kasuta kolme punkti. Näiteks otsides fakte Eesti ajaloost aastatel 1900-1950, pane otsingusse “eesti ajalugu 1900…1950”.

8. Sõna pealkirjas või URL-is

Kui proovid leida veebilehte või pealkirja, milles sisalduks kindel sõna, lisa vastavalt kas „inurl:“ või „intitle:“, kohe sõna ette. Ära tühikut kasuta. Kui sõnu, mida pealkirjas leida sooviksid, on mitu, kirjuta “allintitle”. Uudishimuliku inimesena guugeldan infot ka enda kohta, sisestades “allintitle: brit mesipuu”.

9. Avasta põnevaid fakte

Kunagi ei või teada, millal esmapilgul asjatu fakt võib su elu päästa. Sisesta Google'i otsinguribale “fun facts” või “i'm feeling curious” ja leia fakte ning vastuseid, mida vähesed teavad.

10. Midagi enda lähedalt

Soovid leida näiteks mõnusa kodulähedase pitsakoha, siis kirjuta „pitsa lähedal“ või „pitsa nearby“. Google vaatab sinu asukoha ja pakub välja sobivaimad lahendused.

11. Sarnase pildi otsimine

Sul on mõni pilt, mille sarnaseid sooviksid veel leida? Abiks on Google’i pildiotsing. Mine Google’i pildiotsingu juurde ja kliki otsiribal fotoaparaadi märgile. Kui pilt, mille sarnast soovid leida, on arvutis, lae see üles. Kui see asub aga teisel veebilehel, kleebi pildi asukoha aadress url-i aknasse.

12. Leia fail

Soovides leida infot Eesti ajaloo kohta pdf-formaadis failina, sisesta järgmine: “eesti ajalugu” filetype:pdf.

13. Ilmateade

Selleks, et teada saada, milline on tänane õhutemperatuur, toksi otsinguribale “weather Tartu” või sisesta linna nime asemel selle postiindeks.

14. Viska münti

Kui vajad otsustamisel abi, ent münti taskus pole, tuleb Google taaskord appi. Kirjuta otsingusse “Flip a Coin” ja saad teada, kas peale jääb kull või kiri.

15. Sul on igav?

Sisesta otsingusse “tic tac toe” ja mängi trips-traps-trulli Google’i enda vastu!

Mõnusat avastamist!