Õed täidavad üha enam arstide kohuseid

• Tartu Ülikooli Kliinikum linnulennult. Foto: Kliinikum.ee

Tartu Ülikooli Kliinikumis on õdede iseseisvate vastuvõttude arv viimase nelja aasta jooksul kahekordistunud. Kui 2009. aastal võtsid õed vastu ligi 35 000 patsienti, siis 2013. aastal 70 000.

Margus Ulsti, Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liikme sõnul on see tingitud nii arstide nappusest kui ka patsientide vajadusest kiirema meditsiiniteenuse järele. „Õe või ämmaemanda iseseisev vastuvõtt maksab 4.53 eurot. Kaks korda vähem kui juustelõikus meestejuuksuris,“ ütles Ulst.

Ulst rääkis, et haiglal on otstarbekas selliseid odavaid ravijuhte tekitada, sest see meeldib haigekassale. „Palju haigusjuhte ja odavalt – see lühendab järjekordi eriarstile, näitab raviteenuste head kättesaadavust ja haigekassa efektiivset rahakulutust. Kolm ühes,“ selgitas ta.

Tulevikus kasvab Ulsti sõnul õdede iseseisvate vastuvõttude arv veelgi. „See tendents, et õed võtavad lihtsamad nõustamistegevused arstidelt üle, on levinud kogu maailmas,” sõnas ta.

Eesti patsientide esidusühingu juhataja Pille Ilves ütles, et neile tänavu oktoobri lõpu seisuga esitatud 599-st kaebusest pole ükski olnud seotud õdede tööga. „Rahastamise vähenemise tõttu me enam Tartus kliente ei teeninda. Seepärast ei saa me väita, et kaebusi üldse ei oleks,“ sõnas Ilves.  Ta sõnul pöördutakse patsientide esindusühingu poole enamasti viimases hädas kui muud viisid pole vilja kandnud. Ilvese sõnul on hea see, et isegi kui on probleeme olnud, on need haigla tasandil lahenduse leidnud.

Tartu Ülikooli Kliinikumi ülemõde Tiina Freimann lisas, et õdede iseseisvad vastuvõtud parandavad tervishoiu kättesaadavust ja kvaliteeti. „Liigume samas suunas teiste riikidega, kus krooniliste haigustega patsientide ravi liigub mingis ulatuses õdede vastutusalasse ning normaalselt kulgevate raseduste jälgimine ämmaemandate vastutusalasse,“ lisas ta.

Tuudur-Jaan Rekkor