Sa oled siin

Õed võtavad üle arstide kohuseid

  • Foto: freeimages.com

Tartu ülikooli kliinikumis on õdede vastuvõttude arv viie aastaga kahekordistunud. Õdede ja ämmaemandate rolli suurenemine tõhustab ravirahakasutust ja lühendab eriarstide järjekordi.

Kui 2009. aastal võtsid kliinikumi õed iseseisvalt vastu 34 788 patsienti, siis 2013. aastal juba 70 013. Kliinikumi juhi Margus Ulsti sõnul on see tingitud nii arstide nappusest kui ka patsientide vajadusest kiirema meditsiiniteenuse järele. „See tendents, et õed võtavad lihtsamad nõustamistegevused arstidelt üle, on levinud kogu maailmas,“ tõdes Ulst, lisades, et tulevikus kasvab õdede vastuvõttude arv veelgi.

Kliinikumi ülemõde Tiina Freimann rääkis, et õdede rolli suurenemine parandab arstiabi kättesaadavust ja kvaliteeti. Sarnaselt teiste riikidega on meil Freimanni sõnutsi krooniliste haiguste ravi läinud osaliselt õdede ning raseduste jälgimine ämmaemandate vastutusalasse.

Ulst tõi välja ka majandusliku külje – õe ja ämmaemanda vastuvõtud on odavamad ning võimaldavad raha tõhusamalt kasutada. Haigekassa hinnakirja järgi on õe vastuvõtu maksumus eriarsti omast ligi kaks korda madalam.

Eesti patsientide esindusühingu juhataja Pille Ilves tõi välja, et tänavu kümne kuuga neile esitatud kuuesajast kaebusest ei olnud ükski seotud õdede tööga. Tema sõnul ei saa küll väita, et selliseid kaebusi üldse ei oleks, kuivõrd esindusühingusse pöördutakse enamasti viimases hädas, kui muu pole vilja kandnud.
 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Tarmo Tüür

Lisa kommentaar