Sa oled siin

Üha leidlikumad vargad kimbutavad ehituskaupluseid

  • Vargad viivad ehituskaupluste tulu. (Foto: Freeimages.com)
    Vargad viivad ehituskaupluste tulu. (Foto: Freeimages.com)

Ehituspoodides müüdavad tooted on väärtuslikud ning leidlikud pikanäpumehed leiavad üha enam uusi viise ihaldatud kauba poest salaja välja viimiseks.

Tartus asuvate K-Rauta ja Ehituse ABC kaupluste juhatajad tõdesid, et vargad on muutunud kaupade näppamisel nutikamaks. Ühe näitena tõid nad kallimate toodete ümberpaigutamise odavamate toodete karpidesse. 
 
Ehituse ABC Tartu esinduse juht Sven Kraak tõi näite eelmisest suvest, kui kaks kelmi poe väliosakonnas aiaplangu lahti kruvisid ning sealt akutrelle minema vedasid. „Varaste nahaalsus on suur,“ sõnas Kraak.
 
K-Rauta Tartu haru juhataja Ivo Tombaku väitel on tavaline ka see, et sulid võtavad tooted pakenditest välja ning pistavad taskusse. Ta lisas, et kui turvamees neilt eseme taskust leiab, siis väidetakse, et see on kodust kaasa võetud.
 
Tombak ütles, et K-Rautas kasutatakse kaheksat erineva tasemega turvaelementi, ent päris vargakindlat tehnoloogiat veel leiutatud pole.“Tegu on ikkagi ehituspoega ning siit leiab alati midagi, millega turvaelemente lõhkuda,“ märkis Tombak.
 
Mõlemad juhatajad laususid, et pättide seas populaarseimad tooted on elektritööriistad, segistid ning väiksemad mutrid, naelad ja kruvid. Tombaku sõnul on viimasel ajal ette tulnud ka LED-pirnide varguseid, kuna need on väikesed ning turuhinnaga ligi 10 eurot, mis teeb neist ideaalse kauba edasimüümiseks.
 
Keskmine kahju varastatud toodete pealt on K-Rautas ligi tuhat eurot kuus. Tombak selgitas, et talviti on kahju tavaliselt suurem. Ühe võimaliku põhjusena tõi ta välja paksemate riiete kandmise, mille alla on tooteid kergem peita.
 
Nii Ivo Tombak kui ka Sven Kraak sõnasid, et enamik sulisid pääseb puhta nahaga, sest neid on keeruline video põhjal tuvastada. Vahele jäänud varaste osas kehtib aga nulltolerants - alati kutsutakse kohale korrakaitsjad.
 
Politsei pressiesindaja Kerly Peitel ütles, et kelmide karistus sõltub varastatud asjade väärtusest ning tekitatud kahjust. Ta lisas, et kui kahjusumma on rohkem kui 64 eurot, alustab politsei väärteomenetlust.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Kai Reinfeldt

Lisa kommentaar