Üha vähem inimesi saab supiköögis tasuta süüa

• Supp. Foto: freeimages.com

Sööjate arv on Tartu Pauluse koguduse supiköögis viimaste aastatega kordades vähenenud, sest tasuta toiduabi õigus on vaid neil, kes on saanud selleks loa Tartu sotsiaaltöötajatelt.

Tartu Pauluse koguduse supiköögi perenaise Taimi Kosso sõnul on probleemiks sööjate vähesus. Kuus aastat tagasi oli olukord sootuks teistsugune. „Meil oli kogu aeg järjekord ukse taga,“ ütles Kosso. Tema hinnangul oli toona 70–80 sööjat päevas ning vahel jagati ühes päevas välja ka 90 suppi.

Praegu käib supiköögis ühe päeva jooksul kõige rohkem 20 sööjat ja sedagi vaid kuu lõppudel. Teistel päevadel on Kosso sõnul sööjaid kümne ringis. „Ma kogu aeg palvetan, et issand annaks mulle sööjaid,“ ütles Kosso. Ta selgitas, et iga päev võiks kuni 40 inimest supiköögis söömas käia.

Kosso sõnul on Tartu linnavalitsuse sotsiaalosakond supiköögi tegevuse liiga rangetesse raamidesse surunud. Seda teenust saavad kasutada vaid inimesed, kes on end sotsiaalosakonnas n-ö arvele võtnud ja kellel sissetulekud puuduvad.

Kui inimene pole täitnud sotsiaalosakonnas avaldust, et saada supiköögist tasuta süüa, siis võib talle kõigest kolm korda kolme kuu jooksul tasuta toiduabi jagada, selgitas Kosso. Tema sõnul on selline olukord ebanormaalne. Kõik inimesed, kes vajavad supiköögiteenust, võiksid seda saada sõltumata sellest, kas nad on sotsiaalosakonda avalduse esitanud.

Tartu linnavolikogu sotsiaalkomisjoni liikme Jüri Kõre hinnangul võiks Kosso ettepanekut kaaluda. „Mingi paindlikkus on supiköögi töös vajalik,“ ütles Kõre. Samas tõdes ta, et sel juhul peaks siiski sööjatele taustakontrolli tegema.

Tartu linnavalitsuse sotsiaaltööteenistuse juhi Inge Kooli sõnul võib supiköögi väheste sööjate arvu üheks põhjuseks olla toidupanga olemasolu, mis pakub sarnast teenust.

Kool selgitas, et sotsiaalosakond pööras umbes neli aastat tagasi tähelepanu kodututele meesterahvastele, kellel puudus tööga võrdsustatav tegevus. Mehed suunati psühhiaatri ja eriarstide vastuvõtule ning osadele neist õnnestus määrata töövõimetuspension, mille eest on võimalik toitu osta. Supiköök on aga vältimatu abi, mida osutatakse inimestele täieliku vaesuse ja sissetulekute puudumise korral, märkis Kool.

EestiUudised
Lauri Habakuk