Kui keegi üritab isetehtud relva kasutada, teeb ta sellega tõenäoliselt hoopis endale viga.
Matis Averin, 3D-trükikoja EDM Machinery insener 
 
 

Sa oled siin

3D-printerite kuritarvitajad võivad endale jalga tulistada

  • Isetehtud relvad on kasutajale ohtlikud. Foto: freeimages.com

Eelmisel nädalal sai Jaapanis kaheaastase vanglakaristuse mees, kes valmistas printeriga kolmemõõtmelise tulirelva. 3D-trükikoja EDM Machinery inseneri Matis Averini sõnul on relvade printimise vastu huvi tundnud ka eestlased.
 
Averin rääkis, et tema poole pöördus klient, kes tahtis valmistada käsimüügist ostetud ilutulestikuraketist isetehtud tulirelva. “Tegin talle kiiresti selgeks, et see ei ole seaduslik,“ ütles Averin.
 
Jutu käigus on ka paljud teised uudishimulikud temalt uurinud, kas ruumilise relva loomine on teoreetiliselt võimalik. Averini sõnul ei saa selle võimaluse andmises süüdistada 3D-printimist, sest printer on tööriist, mis muudab elu lihtsamaks ning alati leidub inimesi, kes võivad seda kurjasti ära kasutada. „Kes tahab, leiab selleks igal juhul mooduse,“ rääkis Averin ja lisas, et printimine on vaid asendus relva käsitsi valmistamisele.
 
Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Ilmar Kahro ütles, et igasuguste ebaseaduslike tulirelvade omamine ja kasutamine on väärtegu, sõltumata sellest, kuidas need on  valmistatud. Karistusseadustiku järgi võib tulirelva omajat ja selle kasutajat oodata kuni viieaastane vangistus. Relvaseaduse kohaselt on mistahes relva või tulirelva olulise osa omajale võimalik määrata kuni 200eurone trahv.
 
Averin rääkis, et lisaks seaduse rikkumisele on ise relva valmistamine äärmiselt riskantne, sest see võib plahvatada tegija käes või teadmata hetkel lahti minna. Samuti jätavad käsitsi relva valmistajad sageli tagaplaanile ohutusnõuded, näiteks puudub isevalmistatud relval kaitseriiv või gaaside ümbersuunamise ava.
 
Veel lisas ta, et relvi valmistatakse tavaliselt vastupidavast terasest, kuid 3D-prinditud tulirelv on kokku pandud plastikosadest, mistõttu võib sel olla kehvema materjali tõttu palju puudusi. „Kui keegi üritab isetehtud relva kasutada, teeb ta sellega tõenäoliselt hoopis endale viga,“ ütles Averin.
 
Kolmemõõtmeliste esemete loomisega tegeleva trükikoja Protoprint juhatuse liige Pavel Tšukrejev rääkis, et temalt pole küll relvade printimise kohta küsitud, kuid riik võiks sel teemal rohkem infot jagada ja selgitada, miks tulirelvade printimine on ebaseaduslik ja ohtlik. „Inglismaal näiteks on selle kohta seadus,“ kõneles Tšukrejev. USAs on aga lubatud iseenda tarbeks relvi valmistada, kuid neid ei tohi edasi müüa. 

Märksõnad: 
Teaduslik ja hariv
Toimetaja: 
Triin Ärm

Lisa kommentaar