"Sinna veeti autodega prügi, joodi ja laaberdati ning kõige tipuks põletati sildu ja istumiskohti". Rein Kokk, Tähtvere vallavanem

Sa oled siin

75 000 eurot maksnud matkarada on vandaalide tõttu suletud

  • Jänese matkarada on külastajatele suletud FOTO: Freeimages.com

 
Tartu piirile Tähtvere valda 75 000 euro eest rajatud Jänese matkarada on vandaalide ja majaomanike kaebuste tõttu suletud.
 
SA Tartumaa Turism rajas 11 aastat tagasi matkaraja, mis sai alguse Emajõe rannast ja kulges viiekilomeetrise lõiguna edasi Tähtvere valla maale. Rajale ehitati kraavidest üle viivaid sildu, istumis- ja lõkkekohti. Lisaks paigutati sinna Tartu kõrgema kunstikooli tudengite puuskulptuurid. Kõik see läks maksma üle 75 000 euro. Kuigi Tähtvere valla veebileheküljel reklaamitakse siiani looduskaunist ja maalilisi vaateid pakkuvat Jänese matkarada, on see tegelikult räämas ja suletud.
 
Tähtvere vallavanem Rein Kokk selgitab, et alguses oli rajaga kõik hästi, kuid mõne aja pärast hakati seal vandaalitsemas käima. Pärast kõrtside sulgemist tuldi suveõhtutel matkarajale edasi pidutsema. Kokk lisas, et sinna veeti autodega prügi, joodi ja laaberdati ning kõige tipuks põletati sildu ja istumiskohti.
 
“Alguses käis seal pidevalt motopolitsei patrull, kuid sellest polnud abi”. Lisaks oli ta palganud spetsiaalse inimese, kes rada kogu aeg koristas. Tuli ette, et vallvanem  ajas ka ise kindad kätte ja käis prügi korjamas. Kokk ütles, et lõpuks hakkas selline käitumine häirima majaomanikke, kes raja ääres elavad:  „Omanikud ei lubanud seal enam isegi muru niita ega muid hooldustöid teha.“ Just majaomanike kaebuste tõttu rada lõpuks suletigi.”
 
Rein Kokk on väga nördinud, kuna head inimesed kannatavad käputäie vandaalide pärast. Ta arvas, et ilmselt oli rada linnale liiga lähedal, mistõttu seal niimoodi käituti. „Näiteks Ilmatsalu linnuteel on kõik korras. Sealt leiame võib-olla 10 pudelit aastas,“ ütles vallavanem. Tema sõnul pole Eestis lihtsalt enda järelt koristamise kultuuri: „Euroopa matkaradadele ei pandagi enam prügikaste, kuna inimesed koristavad kõik enda prügi ära.”
 
Tartu keskkonnateenistuse juhataja Ülle Mauer rääkis, et linn oleks kindlasti huvitatud raja kordategemisest või vähemalt selle toetamisest, kuid siiani ei ole Tähtvere vallaga kokkulepet saavutatud. Tartu linn ei saa ka ise midagi teha, sest peaaegu kogu rada on Tähtvere valla alal. Tartu piir lõpeb dendropargiga.
 
Linna valmidust Jänese matkarada korda teha kinnitas ka Tartu spordiosakonna juhataja Veljo Lamp.
 

Toimetaja: 
Gerrit Mäesalu

Lisa kommentaar