Ma ei saaks kõrge kortermaja kõrval enam inimväärselt elada - planeeritava hoone naaber Mare Laur

Sa oled siin

Aastatepikkune vaidlus ei võimalda naabril maja ehitada

  • Linnavalitsus on ehituseks loa väljastanud, kuid naabri nõusolekuta ehitust lõpule viia ei saa (Foto: www.rodoaed.ee)

Vaidlus Ülejõe linnaosas, kas planeeritav kolmekorruseline kortermaja rikuks naabrite privaatsust, on majaehitust kaheksa aastat venitanud.
 
2006. aastal esitas Staadioni 61 krundi omanik Aado Kõiv linnavalitsusele planeeringu, et jagada maa kaheks ning olemasoleva kortermaja kõrvale ehitada veel üks kuue korteriga eluhoone. Ümberkaudsete ühepereelamute asunikud kõrget elamut Kõivul ehitada ei lubanud ning 2008. aastal jäi ehitusplaan soiku. Tänavu oktoobris taotles Kõiv taas menetluse jätkamist, kuid pinged on naabruskonnas siiski õhus.
 
Vandeadvokaadi ja piirinaabri Mare Lauri sõnul asub planeeritava elamu kõrval temale kuuluv roheala, mis saigi soetatud seepärast, et perel oleks koht puhkamiseks. „Mängime platsil palli, võtame päikest ja istume aias. Ma ei saaks kõrge kortermaja kõrval enam inimväärselt elada,“ lisas Laur.
 
Laur kinnitas, et nõustub detailplaneeringuga vaid siis, kui naaber ehitab ühekorruselise maja või istutab kruntide vahele kahemeetrise heki. „Kõiv pakkus välja kaks õunapuud meie kodu privaatsuse kaitseks, aga puutüvi nüüd küll midagi ei varja,“ ütles Laur.
 
Ärimees Kõiv lõpmatut vaidlust kommenteerida ei soovinud, kuid arhitekti ja detailplaneeringu koostaja Ilona Merzini hinnangul ei riivaks uus elamu ühegi naabri huve, kuna plaanil asub maja piisavalt kaugel krundipiirist.
 
Merzin selgitas, et probleem tekkis hoopis sellest, et Kõiv andis ärritava käitumisega naabritele pidevalt põhjust protestida. Ta lisas, et pidi korduvalt planeeringut muutma, kuid Kõiv tegutses ikka omasoodu. Näiteks paigutas omanik torustiku teisiti kui plaanil ettenähtud ja muutis järsku korterite arvu hoones, ütles Merzin. „Kõiv ei arvestanud seadusega ja see andis Laurile õigustuse näha tonte rohkem kui tegelikult oli,“ ütles Merzin.
 
Merzini sõnul ässitas kogu naabruskonna üles just Laur, kes rääkis inimestele, kui palju uus kortermaja nende elu halvemaks teeks. „Lõpuks saigi kogu loost külarahva tapatalgud,“ sõnas Merzin. 
 
Küll aga ei ole kõik naabrid hoone ehitamise vastu. Kuigi uue kortermaja elanikud näeksid oma akendest lähedal asuvasse hooldekodu aeda, ütles Tartu hooldekodu juhata Astrid Kütt, et planeeritud elamu ei häiri neid absoluutselt.
 
Tartu linna planeeringuteenistuse spetsialisti Aire Priksi sõnul on linnavalitsus Kõivu detailplaneeringu juba kaks korda heaks kiitnud ning eeldanud, et naabrid leiavad omanikuga kompromissi. Ta lisas, et uus vaidlus on niivõrd värske, et veel ei oska linnavalitsuse planeerijad ennustada, kas Ülejõele kerkib hoone või mitte.  

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Jürgen Klemm

Lisa kommentaar