Näiteks Liiva tänavalt öeldi kohe, et sinna kohti loota pole.
Udo Sulp, hooldust vajava isa poeg

Sa oled siin

Abivajavad eakad ei mahu hooldekodudesse

  • Tartu maakonna kõigil seitsmel eakate hooldekodul on pikad järjekorrad. Foto: iStock

Pidevat hoolt vajavate pensionäride eest hoolitsemine käib lähedastel üle jõu, kuid Tartu ööpäevaringset hooldusteenust pakkuvates asutustes napib kohti.
 
Tartu linnas on kaks eakate hooldekodu. Tartu Hooldekodu, mis asub Liiva tänaval, mahutab 177 inimest. Nõlvaku tänaval asuvas Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuses jätkub kohti 50 psüühikahäirega eakale. Tartu maakonnas on veel viis eakate hoolekandeasutust. Kõigis neis on kohad täis ja järjekorrad pikad.
 
Ettevõtja Udo Sulp (56) on pikka aega üritanud oma kõrges eas isale Tartus või Tartumaal hooldekodus kohta leida. “Näiteks Liiva tänavalt öeldi kohe, et sinna kohti loota pole,” sõnas Sulp. “Olen järjepidevalt üritanud kontakti saada Nõo Hooldekoduga, kuid pole sealt mingit vastust saanud.”
 
Kodus hooldamist Sulp võimalikuks ei pea. “Meil ei ole kodus vajalike tingimusi, sest isa ei saa kõndida,” rääkis Sulp, “Tualett ja pesuruum asuvad teisel korrusel, kuhu ta ligi ei pääseks.” Hooldekodu leidmine on Sulbi sõnul ainuke võimalus. Tema jaoks on oluline hooldeasutuse lähedus Tartule, sest muidu jäävad külaskäigud väga harvaks.
 
Lõuna-Eesti Hooldekeskuse tegevjuht Vambola Sipelgas rääkis, et hooldekeskusi on nii Tartu piirkonnas kui ka Eestis üldse kindlasti juurde vaja.  “Luua tuleks suuri hooldeasutusi väikeste asemele, mis praegu kiratsevad,” lisas ta.
 
Sipelgas rääkis, et hooldeteenuste kvaliteeti ei ole võimalik tõsta mõnekümnekohalistes valdadele kuuluvates hooldeastutustes, kus töötab miinimumpalgaga miinimumpersonal. Väikestesse keskustesse ei saa palgata vajalikke spetsialiste – meditsiinitöötajaid ja huvitegevuse koordineerijaid.
 
Tartu Linnavalitsuse eakate inimeste hoolekandeteenistuse juhataja Indrek Rohtla sõnul peaks Tartumaal hooldekodu koha siiski leidma, kui otsida. Ta lisas, et kõik sõltub konkreetsest inimesest ja tema vajadustest.
 
Rohtla rääkis, et tulevikus on Tartus plaanis laiendada ainult Nõlvaku tänava psüühikahäiretega eakate keskust. 2009. aastal juurdeehituse saanud Liiva tänava hooldekeskus on tema sõnul juba suur nagu loss. “Üldiselt püüame Tartus pakkuda pigem koduseid hooldus- ja tugiteenuseid, et inimene ei peaks hooldekodusse üldse minema,” sõnas Rohtla.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Sander Kask

Lisa kommentaar