Sa oled siin

Ahhaa teaduskeskuse eksponaadid lagunevad

  • Ahhaa teaduskeskuse eksponaadid. Allikas: Ahhaa koduleht.

Tartu Ahhaa teaduskeskus on tuntud oma „käed-külge“ väljapaneku poolest, kuid külastaja võib seal suure tõenäosusega sattuda eksponaadi peale, mis ei tööta.
 
Näiteks peasaalist leiab neli värvilist munakujulist kookonit, mis vastavalt sinna sisse roninud inimese valikule peaks hakkama rääkima eesti, vene, inglise või saksa keeles ning mängima erinevaid helisid. Hääl esitab küsimusi kasutaja tunnete ja mõtete kohta, mis tal helide kohta tekivad. Kui loo autor neid proovis, hakkas peale mitmeid katseid tööle ainult üks kookon ning hoolimata valitud eesti keelest rääkis hääl inglise keeles.
 
Ka ei töötanud eksponeeritud tuletõrjeautos osad nupud. Wilsoni udukambris, kus peaks palja silmaga nägema ioniseeritud osakesi, ei olnud udu. Võidusõidusimulaatori roolil olevad käiguvahetamise labad logisesid ning spiooniekspositsiooni lutikadetekor oli rivist väljas.
 

„Paraku on nii, et kõik mis liigub, see kulub,“ ütles Ahhaa teaduskeskuse ekpositsioonijuht Mihkel Sild.

 
Silla sõnul kontrollitakse ja hooldatakse eksponaate iga päev. Põhjalikku hooldust tehakse eksponaadipõhiselt vastavalt vajadusele. Ta  lisas, et Ahhaa keskust külastab ligikaudu 200 000 inimest aastas, mis tähendab, et asjad lähevad paratamatult katki. Kui mingi eksponaat vajab igapäevast hooldust, siis leitakse sellele lahendus või eksponaat kõrvaldatakse.
 
Teaduskeskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht Mathis Bogens rääkis, et Ahhaa keskuses on lausa kasutusel süsteem, et kui midagi katki läheb, siis antakse sellest teada. Tema teada ei olnud aga loo autori külastuse hetkel majas mitte ühtegi katkist eksponaati.
 
Kokku on Ahhaa teaduskeskuses 400 eksponaati.

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Greta Külvet

Lisa kommentaar