„See on alandav, et ma pean tõestama midagi, mis on silmaga nähtav“ - Inga Raja 

Sa oled siin

Ametnikud määravad töövõimetuspensione abivajajatega tutvumata

  • Perearstidel töövõimetuspensionite määramisel mingit sõnaõigust ei ole. Nemad täidavad ainult dokumente.

Hoolimata sellest, et Inga Raja ei suuda liigeseartroosist põhjustatud valude tõttu hommikuti voodist tõusta ja end riietada, on ta vaid 30 protsendi ulatuses töövõimetu. Töövõimetuspensionit saavad aga need, kes on seda vähemalt 40 protsendi ulatuses.
 
„Riigi silmis olen terve inimene,“ ütles 52- aastane lasteaiakasvataja Raja. Kuu aega tagasi taotles ta sotsiaalkindlustusametilt enda töövõimetuks määramist, et ta saaks töövõimetuspensionit ning ei peaks igapäevaselt tööl käima.
 
Tegelikkuses on Raja elu keeruline. Kuna tal on raske endale isegi sobivaid jalatseid leida, kannab ta praegu number 46 meeste kingi, sest muu lihtsalt ei mahu tema paistes ja deformeerunud jalgu katma.
 
Lõpliku otsuse inimese tervisliku seisundi kohta teevad sotsiaalkindlustusameti ekspertiisinõuniku Alvi Tellmanni sõnul ekspertarstid, kes suhtlevad ka taotleja pere- ja eriarstidega.
 
Elve Tontsi, sotsiaalkindlustusameti kommunikatsiooninõuniku sõnul mingit isiklikku kokkusaamist ametnike ja taotlejate vahel ei ole. „Varem heideti meile ette, et tervisekahjustusega inimesi jooksutati ühest kohast teise. Seetõttu oleme nüüd paberavaldusele üle läinud,“ rääkis Tonts.
 
Inga Raja pole enda sõnul inimene, kes käiks pidevalt arsti juures oma muresid kurtmas. „Sellepärast vist arvataksegi, et ma saan hakkama ja pole piisavalt töövõimetu,“ ütles ta.
 
Enne avalduse esitamist käis Raja lisaks perearstile ka mitme eriarsti juures, kus temast tehti elektrokardiogramm, üle kümne röntgenpildi ja võeti vereanalüüsid. „Käisin kõik need läbi, et sotsiaalkindlustusametil oleks millestki kinni hakata,“ ütles Raja.
 
Hoolimata arstide juures käimistest ja 20-leheküljelise pensionitaotlusblanketi täitmisest, ei tuvastanud ametnikud Rajal pensioniväärilist töövõimetust. Inga Raja esitas seetõttu otsuse kohta vaide. „See on alandav, et ma pean tõestama midagi, mis on silmaga nähtav,“ ütles ta. 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Mihkel Tamm

Lisa kommentaar