Arutelu seakatkust läks korda vähestele

• Siga. Allikas: By Dick Culbert from Gibsons, B.C., Canada (Sus Barbatus, the Bornean Bearded Pig) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Tartu ülikooli muuseumis leiab kord kuus aset teeõhtu teadlasega. Juba 11 aastat kestev üritustesari ei meelita aga tavaliselt kohale eriti palju inimesi. Viimane üritus polnud erandiks.

Kohale tulid põhiliselt pensionärid

Septembrikuu teeõhtul oli esinejaks kutsutud Eesti Maaülikooli veterinaarepidemioloogia professor Arvo Viltrop, kes tegi põhjaliku ülevaate seakatkust ja selle levikust. Oma ettekannet alustades rõhutas Viltrop, et plaanib oma esitluses rääkida kõigest, mida ta selle teema kohta teab.

Kuigi teema on Eestis jätkuvalt aktuaalne, oli ettekannet kuulama tulnud vaid üheksa inimest, kellest suurem osa olid pensionärid. Tartu ülikooli muuseumi ruumi, kus teeõhtu toimus, oleks ettekannet kuulama mahtunud poole rohkem huvilisi.

Teeõhtute korraldaja Urmet Paloveer rääkis, et tavaliselt tuleb teadlasega kohtuma 10–20 inimest. Kõigi aegade osalejate rekord oli mõned aastad tagasi, kui külas käis majandusteadlane Andres Arrak, kes rääkis majanduse tulevikust. Siis oli kohal ligi seitsekümmend inimest.

Teeõhtul osalejad olid kaasa võtnud paberid ja pastakad, et professori jutu põhjal märkmeid teha. Pärast ettekannet olid pea kõigil saalis viibinutel küsimused olemas. Tekkis suuremat sorti arutelu, mis kestis mõnikümmend minutit.

Osalejad jäid üritusega rahule

Pensionär Anne Lutsar rääkis, et tema on juba aastaid teeõhtutel käinud. Iga kord ta üritust ei külasta, küll aga siis, kui teemad teda huvitavad. Sel korral tuli ta kohale, sest on varemgi Viltropi ettekannet kuulnud ja talle meeldis, kuidas professor rääkis. Lutsar ütles, et kuigi Viltrop on teadlane, siis suudab ta keerulised teemad niimoodi ära seletada, et ka lihtne inimene saab aru.

Pirs oli mõneti üllatunud, et kohale oli tulnud nii vähe inimesi, sest tema sõnul on seakatku teema kogu suve kirgi kütnud ja paistab, et ei vaibu veel niipea.

Teaduslik ja hariv
Jaanus Vogelberg