Mina ei suudaks oma peres 60-aastase inimesena seletada, miks ma sellist seadust ei algata ja miks ma selle seaduse poolt ei ole, sest minust ei saadaks aru.
Eiki Nestor, riigikogu liige.

Sa oled siin

ARVAMUS: Eesti asub muutuste keskel

  • Eesti asub täpselt kahe maailma vahel. Samasooliste liitude reguleerimist tähistavad värvid: Tumesinine – seaduslik abielu, sinine – seaduslik kooselu, punane – abielu põhiseadusega keelatud Allikas: WikiMedia Commons

Eestist sai värskelt 25. riik Euroopas, mis tunnistab ühel või teisel moel samasooliste liitu. Selle järjekorranumbriga asume me 50 Euroopa riigi seas täpselt keskel. Võib arvata, et see ongi põhjuseks, miks kooseluseaduse debatt Eestis niivõrd tuline oli.
 
Selgelt liberaalsemad riigid võtsid sama otsuse vastu valutult enne meid ning ühiskonnad, kus samasooliste teema on veel tabu, jäävad valdkonna suhtes õigustatult passiivseks. Paistab, et Eestil oli lihtsalt õnnetus olla selle lõhe kõige sügavamas punktis.
 
Vaadates samasooliste erinevaid seaduslikke liite illustreerivat Euroopa kaarti kangastub vastasseis uue ja vana vahel eriti teravalt. Endistes NSVL riikides on inimeste mentaliteet paljudes eluvaldkondades selgelt erinev liberaalsemast Läänest. See ei tähenda, et kellegi vaatenurgad oleksid millegi pärast halvemad, nad on lihtsalt teistsugused. Mitte kumbagi poolt ümber veenda arvatavasti ei õnnestu.
 
Eiki Nestor ütles tänasel Riigikogu istungil võib-olla kõige õigemini, isegi ilma kooseluseaduse plusse või miinuseid välja toomata ja ilma õli tulle valamata, oma lastele ja lastelastele viidates: „Mina ei suudaks oma peres 60-aastase inimesena seletada, miks ma sellist seadust ei algata ja miks ma selle seaduse poolt ei ole, sest minust ei saadaks aru.“
 
Meie 25. järjekorranumber samasooliste liidu tunnistamisel ehk tulenebki liberaalsema põlvkonna pealekasvamisest. Just muutuste keskel asudes ning poolt- ja vastuhäälte võrdsel jagunemisel ongi intriigid kõige tugevamad. Kuid me jäime vist ellu, eks?

Märksõnad: 
Eesti
Topic: 
Arvamus
Toimetaja: 
Ivika Saaroja

Kommentaarid

Mida mulle siin nüüd öelda taheti? Et ma jäin ellu? Et silmad ei olegi välja torgatud, soolikad ei lipenda taga?

Arvamusloo kirjutamine eeldab arvamuse olemasolu, lihtsalt heietada ei ole ju mõtet.

Mina ei saa ka aru, mida ma nüüd pärast selle kirjatüki lugemist tegema peaksin? Kuidagi mõttetu heietus...

Lisa kommentaar