Avatud õpiruumiga tutvujad häirivad õpilasi

Tartu Hansa koolis tegutseva avatud õpperuumiga käivad tutvumas paljud Eesti koolide õpetajad, häirides sellega tavapärast õpitegevust.

Avatud õpperuumi, mida on nelisada ruutmeerit, kasutavad 4.–6. klassi õpilased, õppides seal matemaatikat ja loodusõpetust.

Tartu Hansa kooli direktori Liina Karolin-Salu sõnul on avatud õpperuum keskkond, kus teisaldatavate seinte abil saab hästi paindlikult muuta ruumi paigutust. “ metoodika on ajendatud sellest, et arendada iseseisvust õppijal, tema vastutust ja püüda arvestada võimalikult palju õppija heaolu,” lisas Karolin-Salu.

Tartu Hansa kooli loodusõpetuse õpetaja ja haridustehnoloog Eno Pihla sõnas, et väga raske on öelda, kas avatud õpperuum toob kasu või mitte. “Mina õpetajana ütlen seda, et enamasti kõik need meetodid ja asjad on suht usuteema,” lausus Pihla. “Me lihtsalt usume, et see töötab.”

Pihla sõnul teiste õpetajate kohalolu, kes käivad uudse õpperuumiga tutvumas, teda isiklikult seganud ei ole, kuid ta on kuulnud pahameelt selles osas pigem kolleegidelt. “Siin oli üks neljas klass kunagi täitsa pöördes, ütlesid, et kas me oleme siin mingid loomad, keda käiakse vaatamas,” ütles ta.

“Eelmine aasta oli lihtsalt see probleem, et käidi vaatamas ühel nädalapäeval ja seetõttu sattusid uudistajad alati ühele pundile peale,” lausus Pihla. Ta lisas, et tänaseks on lapsed avatud õpperuumi ja külalistega juba harjunud, harjumist vajavad vaid programmiga alustajad ehk neljandikud.

Kooli direktori Karolin-Salu sõnul esimestel kuudel lehvitavad õpilased mööduvatele uudistajatele, kuid lõpuks ei pane nad enam võõraid tähelegi. “Uudistajad on muutunud selliseks loomulikuks osaks,” lisas ta.

Eesti Pereteraapia Keskuse pereterapeut Kätlin Servet sõnas, et võõraste kohalolek igapäevase õppetöö ajal mõjutab iga õpilast erinevalt. “Osale inimestele sobib väga hästi see, kui keegi neid vaatleb, ja nad on selle võrra siis kohusetundlikumad ja püüdlikumad, aga teisi võib võõras inimene vägagi segada,” lausus Servet.

Karolin-Salu sõnas, et erinevatest Eesti paikadest uudistajaid käib palju ning nad tulevad lausa busside kaupa. “Kui esimesel aastal oli külalisi tohutult palju, siis sellel aastal vähem, päris igal nädalal ühte gruppi ei tule,” lausus ta.

Õpikeskkond alustas tööd kolm aastat tagasi Tartu linnavalitsuse algatatud projekti raames. Projekt kohustas Tartu Hansa kooli huvilisi vastu võtma. “Meil ei olnud valikut, kas me tahame või ei,” lausus Karolin-Salu.