Sa oled siin

Bürokraatia takistab pagulastel tööle saamist

  • Fotol libeerlased, kes laadivad World Food Programme laevalt maha kõrge energiasisaldusega küpsiseid. Foto: 26th MEU(SOC) PAO (U.S. Marines)/Wikimedia Commons

Aprilli alguses jõustus seadus, mis lubab varjupaigataotlejal otsuse ootamise ajal Eestis tööle hakata, aga tööle saamist see seadus pagulastele lihtsamaks pole teinud. 
 
Uue seaduse järgi saavad pagulased kuus kuud pärast asüülitaotluse menetluse algust politsei- ja piirivalveametist oma varjupaigataotleja tunnistusele märke, mille ette näitamisel saavad nad kohalikust maavalitsusest endale isikukoodi. Sellega on tingimused Eestis tööle hakkamiseks juriidiliselt täidetud. Tegelikult sellest töö saamiseks ei piisa. 
 
Eesti Töötukassa avalike suhete juhi Erko Vanatalo sõnul on pagulastest tööotsijad siiani olnud väga motiveeritud tööd leidma ja tööle asuma, aga jätkuvalt on neist mitte sõltuvaid takistusi. Näitena toob Vanatalo pangakonto puudumise, mida pangad pagulastel avada ei lase ning mistõttu pole tööandjatel võimalik kuhugi palka kanda. 
 
Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask täpsustas, et pangakonto saab avada kas välisriigi või Eesti isikutunnistuse ette näitamisel. Kuna varjupaigataotleja tunnistus ei ole seaduse poolt tunnustatud isikut tõendav dokument, siis ainult sellega pagulased pangakontot avada ei saa.
 

Eesti Inimõiguste Keskuse kommunikatsioonijuhi Johannes Merilai sõnul loob pangakonto avamisega seotud vastuolu olukorra, kus pagulastel on õigus tööle minna, aga seda õigust nad kasutada ei saa.

 
E-Betoonelement AS-i Tamsalu tehases töötab kaks pagulast. Tehase juhataja Marek Prees ütles, et ühel neist oli nende juures tööle asudes sama mure, mispärast sai ta esimese palga sularahas. Sularahaga arveldamine on aga Preesi sõnul tülikas.
 

„Mida vähem ebatavaliste probleemidega tegeleda on vaja, seda parem. Enne tahaks ikka tavalisi lihtsurelikke võtta kui raamatupidajatele lisatööd tekitada,“ ütles kaks pagulast palganud tehase juhataja Marek Prees. 

 
Politsei- ja piirivalveameti kodakondsus- ja migratsiooni osakonnast suunas sekretär edasi sotsiaalministeeriumisse. Sotsiaalkaitseministri nõunik Susan Lilleväli ütles, et probleem ei ole sotsiaalministeeriumi vastutusalas.
 
Siseministeeriumi kommunikatsiooninõunik Karin Kase selgitas, et varjupaigataotleja tunnistus vastab isikut tõendavate dokumentide seaduse järgi kõigile kriteeriumitele, aga takistuseks on hoopis rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus, mille eest vastutab rahandusministeerium.
 
Rahandusministeeriumist kommentaari saada ei õnnestunud.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Kadri Org

Lisa kommentaar