Maakler: „Majadega oli nii, et kopp hakkas auku kaevama novembris ja detsembriks olid kõik korterid välja müüdud.“

Sa oled siin

Buumist kaugel: Tartus lähevad korterid raskelt kaubaks

  • Värskelt valminud Siili 8 kortermajas on müüdud 13 korterit 48-st. FOTO: www.srv.ee
    Värskelt valminud Siili 8 kortermajas on müüdud 13 korterit 48-st. FOTO: www.srv.ee

Kui 2007. aasta esimeses pooles osteti Tartus keskmiselt 188 korterit kuus, siis tänavu on sama ajaga müüdud vaid 110 korterit.  Kinnisvaraturg ei ole saavutanud buumiaegset taset.
 
1Partner Kinnisvara maakleri Mait Lange sõnul oli buumi ajal tavaline, et korterite ja majade valmimise ajaks olid need juba maha müüdud. Ta tõi näiteks Põhja puiestee 15a ja 15b elamud. „Nende majadega oli nii, et kopp hakkas auku kaevama novembris ja detsembriks olid kõik korterid välja müüdud,“ ütles Lange. „Ehitus kestis veel kuid.“ Ta lisas, et praegu ei ole selline olukord tavaline. 
 
Paberil müük läbi
Lange sõnul võib müügiperiood 50 korteriga majas päris pikaks kujuneda. Lange müüb kortereid eelmisel kuul valminud majja aadressil Siili 8. Kortereid sai soetama hakata käesoleva aasta veebruari alguses. 48 korterist on praeguseks müüdud 13 ning broneeritud kaheksa.
Friis Kinnisvara tegevdirektor Merle Vool nõustus Langega, öeldes, et sellist paberil müüki nagu buumi ajal enam ei toimu. Paberil müümine tähendab müümist ilma korterit ostjale näitamata. Tema sõnul on tänapäeval tavaline see, et tartlased tahavad enne ostmist uue elupaiga üle vaadata. „Sellist uisapäisa tormamist enam ei ole,“ ütles Vool. „See on hea, kuna annab kinnisvaraturule kindlust nii tänaseks, homseks kui ka ülehomseks.“
 
Maja tahavad omanikud näha
Uus Maa Kinnisvarabüroo maakleri Lauri Pree sõnul on selge erinevus korterite ja majade müümise vahel. „Maju ei soovi tartlased kindlasti enne valmimist osta,“ ütles Pree. Vastupidi Voolule ja Langele lausus Pree, et kortereid ostetakse Tartus paberil küll.
Pree rääkis, et ehitusjärgus korterit on praegu Tartus võimalik ostjale näitamata müüa vaid siis, kui ruutmeetri hind jääb 1200 euro juurde. Ta lisas, et täiesti võimatu ei ole nii maha müüa ka korterit, mille ruutmeetri hind on 1700 eurot. Pree sõnul oleneb korterite müümisel kõik hinnast. „Kui hind on soodne, on võimalik paberil igasugu asju müüa,“ lausus ta. „Minu meelest müü kasvõi loss, vahet ei ole.“
Maa-ameti tehingustatistika andmetel müüdi eelmisel kuul Tartus 113 korterit. Novembris müüdud korterite keskmine hind oli 1211 eurot ruutmeetri kohta. 
 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Taavi Eilat

Lisa kommentaar