Sa oled siin

Chikungunya konkureerib Ebola viirusega

  • (Allikas: Anna Amelkina)

Aafrikas leviv Ebola viirus on on saanud maailma meedias ohtralt tähelepanu. Ebola kõrval on aga pead tõstnud 2013. aasta lõpul alanud ja nüüd uuesti levima hakanud Chikungunya viiruspalaviku epideemia, seda eelkõige Kariibi mere piirkonnas ja Kesk-Ameerikas.

Chikungunya viirus kandub inimestele nakatunud sääskedelt. Juulist alates on uued juhtumid kinnitatud El Salvadoris, Hondurases, Nicaraguas ja Costa Ricas, mis on kõik populaarsed turismipiirkonnad.

Euroopa Haiguste kontrolli ameti ECDC andmetel on selliseid sääski, mis võivad haiguse levitajad olla, leitud 12 Euroopa riigis. Tartu Ülikooli arstiteaduskonna kolmanda kursuse õpilane Katrina Graumann arvab, et Chikungunya viirus ei kujuta endast Euroopa riikidele ohtu senikaua, kui inimesed viivad end kurssi reisisihtkohas toimuvaga.

"Alati tuleks enne puhkusele minekut uurida, mis epidemioloogiline olukord seal parasjagu on ning mida saavad inimesed ise profülaktika mõttes teha,“ rääkis tulevane arst. Tema sõnul saab informatsiooni haiguskollete kohta terviseameti kodulehelt. "Eestis on olemas ka infektsionistid, kelle visiidil võiks enne suuremat reisi käia,” soovitas Graumann.

Terviseameti kemikaaliohutuse osakonna töötaja Anna Amelkina sõnul on Eestis vähe võimalusi viiruse levikuks. Selliseid sääski, mis võivad viiruse levitajad olla, meil ei ole. “Eesti riigi inimeste jaoks on ainult kaks võimalust haigeks jääda: lohakad turistid ja biorelv,” arvas Anna. Haiguse ravi puudub, seetõttu võib paranemine kesta aasta ja kauem. Vaktsiini Chikungunya viirusnakkuse vastu pole. “Sellele probleemile peavad mõtlema peamiselt need riigid, kus elavad haiguse evitajad – ohtlikud sääsed,” rääkis terviseameti töötaja.

Chikungunya viirushaigust on Ebolast raske eristada, sest sümptomid on üsna sarnased. Näiteks on sümptomiteks kõrge palavik, kõhuvalu oksendamisega ja nahale tekkivad täppverevalumid.

Toimetaja: 
Mattias Tammet

Lisa kommentaar