Sa oled siin

Dementsete eakate väärikaks hoolduseks on vaja rohkem raha

  • Dementsuse all kannatavad eakad vajavad tähelepanelikku hoolt. Foto: Ulrich Joho/Creative Commons

Kolmapäeval toimunud Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsiooni (ESTA) Lõuna piirkonna teemapäeval leidsid kohaliku omavalitsuse ja Tartus asuva Nõlvaku hooldekeskuse esindajad ühiselt, et vaimselt haigete eakate hoolduseks napib Tartumaal raha. Ehkki probleemi nägid nii teenuse pakkuja kui ka tellija, pole muudatusi lähiajal oodata.
 
Tartu hooldekodu ruumidesse Liiva tänaval kogunesid kolmapäeval, 11. novembril paarkümmend huvilist osa võtma ESTA teemapäevast pealkirjaga „Ööpäevaringse ja päevase hoolduse võimalused ning kogemused“.
 
SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse juhataja Indrek Sooniste sõnul on Nõlvaku hooldekeskus Tartumaal üks väheseid, kes dementsuse sündroomi all kannatavatele eakatele vajalikku ööpäevaringset hooldust pakub. Nõlvaku hooldekeskuses on kohad aga pidevalt täis, mille tõttu on lähedased vaimselt haiged eakad Sooniste sõnul sunnitud mujale paigutama. Nõlvaku hooldekeskuse kohtade arvu suurendamine aga probleemi ei lahendaks, kuna ka praegune Ihastes asuv maja jääb asukatele kitsaks, ütles Sooniste. Pigem oleks Sooniste arvates vaja juurde veel ühte Nõlvaku hooldekeskuse taolist asutust. 
 
Tartu linnavalitsuse sotsiaalabi osakonna eakate ja puuetega isikute hoolekandeteenistuse juhataja Indrek Rohtla kinnitas samuti, et Nõlvaku hooldekeskus pakub vaimselt haigete eakate ööpäevaringse hoolduse poolest ainulaadset teenust. Uut aga ei saa teha, sest see, kui palju raha sotsiaalhoolekanne saab, on Rohtla sõnul poliitiline otsus. Näiteks ehitatakse Tartusse uus sotsiaalmaja, ütles Rohtla. Linna eelarves pole Rohtla sõnul lihtsalt rohkem raha.
 
Sotsiaalministeeriumi meediasuhete nõuniku Aleksandra Solntseva kinnitusel ei rahasta riik üldhoolekande teenused, sest eakate hoolekande korraldamine on kohaliku omavalitsuse seaduse järgi kohaliku omavalitsuse töö.
 
Päev pärast ESTA teemapäeva ilmus Eesti Päevalehes Kadri Ibruse artikkel, milles räägiti Nõlvaku hooldekodus hooleta jäänud vanuri lugu. Nii linna esindaja Rohtla kui hooldekodu esindaja Sooniste ütlesid reedel, et kurva looga kaasnev avalik tähelepanu võib aidata muudatusi kiiremini esile tuua.
 

„Vahel on sellist sutsakat vaja, et midagi teha. Kui midagi ei tee, siis midagi ei muutu,“ ütles SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse juhataja Indrek Sooniste.

 
Dementsus on terviseportaali inimene.ee seletusel aeglaselt süvenev sündroom, mille tagajärjel inimese mälu, kõnevõime, riskitunnetus ja realistlik maailmapilt järk-järgult halvemuse poole liiguvad. Tegu pole haigusega, vaid sümptomite koguga ning igal patsiendil võib dementsus välja lüüa erineval viisil. 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Kadri Org

Lisa kommentaar