Eesti küberruumi turvameetmeid ei karmistata

• Häkker: Allikas: Brian Klug, Flickr, https://www.flickr.com/photos/brianklug/6870002408

Pärast Pariisi sündmusi muutis Eesti riik kontrolli piiripunktides karmimaks, kuid küberruumis erilisi turvameetmeid kasutusele ei võeta.

Briti ajaleht Daily Mail avaldas eelmisel teisipäeval artikli, milles hoiatas terrorirühmituse ISIS võimaliku rünnaku eest Suurbritannia haiglate ja lennujaamade infosüsteemidele. Selline rünnak on ajalehe andmetel muutunud tõsiseks ohuks ja kui näiteks haiglate infosüsteemid küberrünnaku tõttu seisma jäävad, toob see kaasa ka inimohvreid.

Eesti riik sellise ohuga seoses erilisi turvameetmeid kasutusele võtta ei plaani, ütles riigi infosüsteemi ameti riskihalduse osakonna juhataja Sven Kivvistik. „Sellise metoodika jaoks, mida ISIS kasutab, on Eesti praegu päris hästi ette valmistunud,“ ütles ta.

Kaitseliidu küberkaitse üksuse ülema Andrus Padari sõnul ei tee ka nemad praegu erilisi ettevalmistusi võimalikule rünnakule vastupanuks. Padar märkis, et pärast 2007. aastal Eesti vastu toimunud küberrünnakuid on paljud inimesed saanud väljaõppe rünnakutega tegelemiseks ning Kaitseliidu küberkaitse üksus harjutab pidevalt, kuidas rünnakuga meeskonnana hakkama saada. „Oleme valmis nagu alati ja kui tuleb sõjasarve hüüd, siis täidame ka oma ülesandeid,“ sõnas Padar.

Tartu ülikooli kliinikumi informaatikaosakonna direktor Eiko Pruks ütles, et infosüsteemid on haigla töös tähtsad ja nende seiskumine halvendaks ravi kvaliteeti. Ta tõi välja, et infosüsteemide töö seiskumisel kaoks näiteks võimalus röntgenpilte teha. Pruks lisas, et õnneks on kliinikumi arstid pädevad ja saavad vajadusel hakkama ka ilma tehnikata. „Meie arstid on nii vähe digimaailmas elanud, et nad oskavad kombates ka öelda, kas luu on katki või ei.“

Tallinna lennujaama meediaesindaja Lauri Linnamäe ütles, et lennujaam kontrollib pidevalt oma infosüsteemide toimivust ja turvalisust. Samas nentis ta, et ükski IT-ga tegelev asutus ei saa kunagi väita 100%-list turvalisust, sest sellist süsteemi pole lihtsalt olemas.

Sven Kivvistik nentis, et erinevate asutuste infosüsteemidel on erinevad võimekused ja inimesed teevad vigu. Sellegipoolest ütles ta, et kõrgendatud valmisolekut või erakorralisi meetmeid rakendada vaja ei ole.

Jaanus Vogelberg