Sa oled siin

Eesti kingatootja jalg maailma militaarturu ukse vahel

  • Sõdurite jalavarjud peavad kõigele vastu pidama. (Foto: Freeimages.com)
    Sõdurite jalavarjud peavad kõigele vastu pidama. (Foto: Freeimages.com)

Eesti ja Norra armeele saapaid tootev Tartu ettevõte Samelin loodab jalatsite eksporti laiendada Euroopast välja.

Samelini müügijuhi Martin Peeti sõnul eksporditakse sõdurisaapaid praegu peamiselt Norrasse ning vähesel määral ka teistesse Balti riikidesse. Pidevalt otsitakse uusi koostööpartnereid. Samelini personalijuht Kristel Pärn-Mägi ütles, et eksport on keeruline, sest kvaliteetset toodet on raske väga soodsalt müüa. „Kõik militaaralased tehingud käivad ainult riigihangete kaudu,“ selgitas Pärn-Mägi.
 
Armeejalatsite reklaamiks osaletakse erinevatel teemakohastel messidel. Pärn-Mägi tõi näite, kuidas eelmisel aastal külastati Suurbritannia sõjandusmessi ning seal kutsuti neid mitmetest hangetest osa võtma. Eksootilisemad päringuid teinud maad olid näiteks Pakistan ja Botswana.
 
Pärn-Mägi arvas, et Samelini jalanõud teeb populaarseks nende tootmine – neid ei vahendata, vaid valmistatakse ise. „Üks põhjus, miks näiteks Norra meilt militaarvarustust impordib, on nende jaoks hea hind, kuid kindlasti on siin veel mitmeid faktoreid,“ tõi Pärn-Mägi näite.
 
Samelini poolt toodetud poolsaapaid kasutab ka Eesti sõjavägi. Kaitseväe hanketeenistuse juhataja Kaia-Liisa Kadai sõnul kvaliteedi kohta kriitikat pole. Kaitseväes aega teeniv Kris Lauba arvas, et Samelini saabastega on hea matkata, kuna need on kerged. „Mudasel pinnasel on hea kõndida ja kõrge sääris aitab tasakaalu hoida,“ ütles Lauba.
 
Samelini personali- ja müügijuhid nõustusid, et välisturgudega kontakti hoidmine on ettevõttele oluline. Praegu müüakse töö-, turva- ning igapäevajalatseid lisaks Baltikumile ja Norrale ka Soome, Rootsi ja Taani. „Ettevõtte kogukäibest moodustab eksport umbes 80%,“ sõnas personalijuht.
 
Samelin on 1994. aastal loodud Tartus tegutsev ettevõte, millel 148 töötajat. Alates 2007. aastast valmistatakse saapaid NATO armeeüksustele.

Märksõnad: 
EestiMajandus
Toimetaja: 
Kai Reinfeldt

Lisa kommentaar