Tingimused on ju Eesti vanglates normaalsed, aga ma ei näe kellegi sisse, miks ei soovi vang sünnimaale naasta - Imbi Markus, justiitsministeeriumi rahvusvahelise koostöö nõunik

Sa oled siin

Eesti kurjategijad elavad brittide õlul

  • Välismaal vangistatud eestlasi on ametlikel andmetel 200 (Foto: Getty Images)

Suurbritannias vanglakaristust kandvad eestlased, kelle ülalpidamiseks kulub maksumaksjal aastas üle miljoni euro, on brittidele koormaks. Seaduserikkujad aga ei luba end hea elu pealt kodumaa trellide taha tuua.
 
Ühendkuningriik on hakanud jõuliselt panustama kulukatest sisserännanud vangidest lahtisaamisele, kuid üleviidud kurjategijate arv on hoopis vähenenud, kirjutab Daily Express. Kui tavaliselt kujuneb takistuseks keeruline asjaajamine, siis eestlaste kodumaale saatmiseks ei saa briti ametnikud midagi ette võtta.
 
Justiitsministeeriumi rahvusvahelise koostöö nõuniku Imbi Markuse sõnul on võimalik välismaa kohtus määratud karistust kanda Eestis alates 1997. aastast, juhul kui kurjategija ise selleks soovi avaldab. Ta lisas, et mitte ükski eestlane pole veel tõesti 17 aasta jooksul Suurbritannia vanglast tahtnud pääseda ning seetõttu ei saa Eesti brittide muret natukenegi leevendada. „Tingimused on ju Eesti vanglates normaalsed, aga ma ei näe kellegi sisse, miks ei soovi vang sünnimaale naasta,” ütles Markus.
 
Vangide elamistingimustest annavad aimu aga summad, mida riigid kinnipeetava ülalpidamiseks kulutavad. Kui Suurbritannia maksumaksjad tasuvad ühe vangi elatiseks üle 100 000 euro aastas, siis Eestis jagub ühe kurjategija peale justiitsministeeriumi pressiesindaja Maria-Elisa Tuuliku sõnul seitse korda vähem – 14 000 eurot.
 
Teine variant, kuidas inglased oma õlult võõrriigi kurjategijatest lahti saavad, on vangide vahetamine. Tuuliku sõnul pole eestlaste puhul ka see võimalik, sest Eestis ei ole vangis mitte ühtegi Suurbritannia kodanikku, keda omade vastu vahetada.
 
Välisministeeriumi pressiesindaja Mari-Liis Valter märkis veel, et ametlikult elab välismaa vanglates eestlasi 200, kuid tegelikult istub võõrriikides trellide taga palju rohkem inimesi. „Sageli kodanikud ei soovi oma karistusest Eestit teavitada,” lausus Valter. Suurbritanniast on kinni pidamisest Valteri sõnul teatanud vaid kümme eestlast, kuid täpset vangide arvu saab ainult oletada. Ta lisas, et Eestist pärit kinnipeetavate arvu võrdluses kuulub Suurbritannia esikümnesse.

Märksõnad: 
Välisuudised
Toimetaja: 
Kai Reinfeldt

Lisa kommentaar