Sa oled siin

Eesti meemesilaste suremus kasvab

  • Eestis saab üha rohkem meemesilasperesid pestitsiidide ja külma kliima tõttu hukka. Foto: Orangeaurochs/Wikimedia Commons

Sel aastal Eesti Maaülikooli teadurite poolt tehtud uurimistööst selgus, et kultuurtaimedel kasutatud pestitsiidid halvendavad meemesilaste tervist, mis koosmõjul külma kliimaga põhjustavad mesilasperede suremist.
 
Projekti juht ja Eesti Maaülikooli tolmeldajate toitumiskäitumise ja putukate füsioloogiaga tegelev teadur Reet Karise sõnul on Eesti kliima mesilaste jaoks liialt karm, kuna pestitsiidid mõjutavad mesilasi siis, kui nende tervis on külma tõttu nõrgenenud. Eelneva mõjul muutub mesilaste korjekäitumine ja õppimisvõime, samuti lüheneb eluiga.
 
Arvi Raie, mesilashaiguste spetsialisti sõnul on mesilasperede kaod aastate lõikes suurenenud - selleks on mitmeid teada ja teadmata põhjuseid. “Probleemid on tõsised ja põhjustavad mesinikele peavalu, kannatab rahakott ja tööd on rohkem,” rääkis ta.
 

 “Mesinikega rääkides selgub, et mesilased surevad gruppide viisi ja päris kindlasti on sellel seos taimekaitsevahenditega, mida on kasutatud liiga palju ja valesti,” tõi mesilashaiguste spetsialist Arvi Raie välja tõsise probleemi. 

 
Mesilaste suremuse vähendamiseks tuleks Reet Karise sõnul vaadata, milliste pestitsiidide rühmad mesilasteni jõuavad ja anda põllumeestele soovitusi nende vähendamiseks või alternatiivsete taimekaitsevahendite kasutamiseks. Enim kahjustavad Karise sõnul mesilasi need taimekaitsevahendid, milles kasutatakse mitut toimeainet korraga.
 

Tappes kärbseid ja mardikaid, tapetakse ka mesilasi. 

 
Lauri Kallaste, Eesti mesilaste kaitse fondi initsiaatori sõnul on olukord hull ja läheb aina hullemaks. Tema sõnul tuleks põldude mürgitajatel maksta mesinikele tehtud kahju kinni ning isegi sel juhul jääb korvamata kahju, mis tekitatakse keskkonnale ja teistele kimalastele.
 

“Mesilased on nagu filtrid, kes oma elu hinnaga filtreerivad mürke. Inimeste toidulauale jõuab lõpuks vähemmürgisem saadus, aga paraku on see siiski piisavalt mürgine, et tervist kahjustada,” rääkis Eesti mesilaste kaitse fondi initsiaator Lauri Kallaste. 

 
Mesilaste suremus mõjutab Karise hinnangul ka loodust, kuna võib arvata, et kodumesilaste kõrval on suremas ka muud kimalased, mille tagajärjel võivad hävida ka mitmed taimeliigid.
 
Pestitsiidide kasutamine mõjutab Karise arvates mingil määral ka inimest. Kuigi tarudest leitud mürgikogused ei ole olnud inimesele ohtlikul tasemel, võivad ka väikesed kogused inimese tervist mõjutada, näiteks olla allergiate kujunemise põhjuseks. 

Märksõnad: 
Teaduslik ja hariv
Toimetaja: 
Kadri Org

Lisa kommentaar