Me ei pea eetiliseks inimeste kannatusi eksponeerida, olgu need tingitud sõjast, haigustest või ükskõik, millisest teisest probleemist - Anu Vane, GoTravel turundusjuht

Sa oled siin

Eesti reisifirmad ei poolda Ukraina sõjaturismi

  • Protesteerijad Kiievis veebruaris 2014. (Mstyslav Chernov/Wikimedia)
    Protesteerijad Kiievis veebruaris 2014. (Mstyslav Chernov/Wikimedia)

Eesti reisibürood Ukrainas esinevat sõjaturismi ei poolda, vaid peavad seda ebaeetiliseks ja ohtlikuks.
 
Ida-Ukraina sõjategevusest tingituna on kriisipiirkonnas populariseerunud sõjaturism ehk turistide külastused lahinguväljale. Ukraina turismipiirkondades leiab kuulutusi, kus pakutakse võimalust reisida lahingutegevuse keskele ning teha endast unustamatuid fotosid.
 
Võimaluse eest lahingutegevuse keskel viibida, on turistid väidetavalt nõus maksma hinda alates 60 eurost kuni 500 euroni inimese kohta. Hind sisaldab kuulivesti ning üks tuur kestab keskmiselt kaks tundi. Ohtlikumasse lahingupiirkonda sisenedes reisib kaasa relvastatud turvamees ning sõit toimub kuulikindlas soomukis.
 
Eesti Turismifirmade Liidu peasekretäri Kristen Lahteina sõnul ükski Euroopa turismibüroo taolisi turismipakette ei müü. Samas ei välistanud ta väiksemate sõjakoldeid külastavate reisigruppide loomist tulevikus.
 
Reisibüroo GoTravel turundusjuht Anu Vane arvas, et sõjaturismi pakkumine on ebaeetiline. „Me ei pea eetiliseks inimeste kannatusi eksponeerida, olgu need tingitud sõjast, haigustest või ükskõik, millisest teisest probleemist,“ ütles Vane. Ta lisas, et sõjaturismi populaarsust Eestis pärsib ka liiga väike võimalike huviliste arv, mistõttu pole reisibüroodel otstarbekas seda pakkuda.
 
Sõjapiirkonnast turismiatraktsiooni tegemist ei pidanud õigeks ka Lahtein. Samas lisas ta, et ehk aitaks sõjaturism inimestel näha sõja tõelist palet ning olukorda lahinguväljadel. Nii Vane kui Lahtein olid ühel meelel, et tule alla nad turiste mitte mingil juhul ei viiks.
 
Sõjaturismi pakkumine Ukrainas ei ole üllatav, kuna sõjakolletesse reisimise populaarsus on viimastel aastatel kasvanud. Seda on esinenud  2011. aastal Iisraeli ja Palestiina konflikti ajal ning Süüria kodusõjas käesoleva aasta alguses.
 
Välisministeeriumi konsulaarosakonnani eestlastest sõjaturistide kohta infot jõudnud ei ole. Osakond soovitas Ukrainas viibimise välisministeeriumis kindlasti registreerida ning vältida teatud piirkondi Ida-Ukrainas.
 

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Kai Reinfeldt

Lisa kommentaar