Sa oled siin

Eestisse tulevad pagulased oma toitumisharjumusi muutma ei pea

  • Halal liha müügikoht Suurbritannias Brixtoni turul. Foto: Christopher Paquette/Creative Commons

Lähiajal Eestisse tulevad islamiusku pagulased lihapuuduse all kannatama ei pea. Nende toiduks sobiva halal liha saamine on Eestis küll keeruline, aga mitte võimatu, räägib islamoloog ja Eesti islamikogukonna liige Kätlin Hommik-Mrabte.
 
Islami usu kohaselt on lubatud süüa sellist liha, kus uimastamata loom on tapetud verest välja laskmise meetodil. Masstoodangu liha moslem süüa ei tohiks. Eestis tohib religioosset tapmist teostada ainult selleks otstarbeks tegevusluba omavas tapamajas.
 
Veterinaar- ja toiduameti loomakaitsebüroo juhataja Tarmo Serva sõnul on tegevusloaga tapamaju Eestis üks, mis asub Lääne-Virumaal. Alates 2012. aastast rohkem ühtegi luba taotletud ei ole.
 
Sellest olenemata ei ole Hommik-Mrabte sõnul Eestis halal liha saamine lootusetu, lihtsaim variant on liha osta Tallinnas asuvast mošeest. Liha imporditakse suuresti Türgist ja Lätist. Halal liha müüvaid poode on näiteks Lasnamäe ja Mustakivi turul, samuti pakuvad halal lihaga toitu erinevad restoranid.
 
Hommik-Mrabte sõnul on Eesti islamikogukond nõus pagulasi aitama. Ka enamus sel aastal palverännaku ohverduse pühal saadud lihast annetati Vao keskusesse.
 
Hommik-Mrbate ei usu, et pagulaste tuleku tõttu Eesti moslemite olukord väga muutub. “Ilmselt avavad moslemid ise neis kohtades, kus kogukond on suurem, rohkem halal liha müüvaid poekesi,” ütles ta. 
 

 “Kõige vajaliku importimine oleks tõesti liiga keerukas, eriti, kui moslemite arv tõuseb,” viitas Kätlin Hommik-Mrabte sellele, et riik peaks lubama halal viisil loomi tappa.  

 
Eesti loomakaitse seltsi kommunikatsioonijuhi Liisi Moosaare sõnul seisab selts kindlasti selle eest, et Eestis halal tapmist ei seadustataks.
 

“Selts seisab selle eest, et loomi kaitsta ning neile võimalikult vähe piinu põhjustada, antud viisil tapmine on aga oluliselt piinarikkam,” tõi välja Eesti loomakaitse seltsi kommunikatsioonijuht Liisi Moosaar. 

 
Moosaare sõnul osales selts aastaid tagasi ümarlaual, kus arutati halal tapmise lubamist ning oli arusaadav, et moslemikogukonna huvi ei olnud mitte toita kohalikke moslemeid, vaid tappa loomi selleks, et müüa liha välisturul. “Kogukondade arvu suurenemisel on muidugi oht, et see teema tõstatatakse uuesti ja omalt poolt oleme siis valmis taas loomade kaitseks välja astuma,” ütles ta.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Kadri Org

Lisa kommentaar