Sa oled siin

Eestlaste tarkvara võimaldab salastatud andmete põhjal täpseid uuringuid teha

  • Sharemindiga saab ligi informatsioonile nii, et sellega ei rikuta kellegi privaatsust. Foto: benzinga.com

Kuus Eesti teadlast viisid andmetöötlussüsteemi Sharemind abil läbi maailmas esimese krüptograafiliselt privaatse uuringu, mille tulemused on sama täpsed lahtiste andmetega uuringuga.
 
Krüptograafiliselt privaatne tähendab, et teadlased kasutavad andmestikku ja teevad selle põhjal arvutusi ilma, et nad näeksid algandmeid. Säärasel meetodil ei riku nad aga kellegi privaatust.
 
Selline, maailmas uudne andmetöötlusviis sai alguse AS Cybernetica teadusprojektide juhi Dan Bogdanovi doktoritööst välja arenenud andmetöötlustarkvarast Sharemind. Sharemind kasutab andmete töötlemiseks ühissalastuse meetodit.

„Oletame, et sul on kast, kuhu sisse lähevad kindad, aga sa ei saa kasti sisse oma kätega minna. Seal sees on ainult tööriistad ja sinu materjal, millest sa toodet valmistad. Tööd saab teha ainult läbi nende kinnaste. Sharemindi idee on selles, et sul on olemas kast, mis võimaldab töödelda andmeid pimesi ehk neid nägemata," kirjeldas Dan Bogdanov ühissalastuse meetodit. 

 
Eesti Rakendusuuringute Keskus CentAR OÜ vanemanalüütik Sten Anspali sõnul on Sharemind kasulik, sest erinevates riiklikes registrites on palju vähekasutatud, kuid teadlastele huvipakkuvaid andmeid, mida andmekaitseseaduse tõttu muidu jagada ei saa. Sharemindi abil saavad teadlased aga andmete põhjal arvutusi teha ilma, et need liiguks andmevaldaja käest nii-öelda võõrastele silmadele nähtavaks.

„Ilma Sharemindita antaks andmed välja ühe või teistsuguse kaoga,“  rääkis Sten Anspal. „Näiteks visatakse välja mõnede isikute andmed, kes oleks kaudselt lihtsasti tuvastatavad või antakse andmed mingite gruppide kohta kokku liidetuna. Ühel või teisel moel läheb midagi kaduma, aga Sharemindiga seda ei juhtu.“

 
Ligi 20 aastase andmetöötlemise kogemusega Baldur Kubo sõnul on Sharemindi abil teostatud uuringu tulemuste täpsus samaväärne lahtiste andmetega uuringu omaga. Rakendusuuringute keskuse CentAR hiljuti valminud uuring „IKT erialade tudengite töötamine“ tõestas praktiliselt, et Sharemindil on suurepärane võimekus. Eesmärk oli uurida seost üliõpilaste õppekäigu ning nende töötamise kohta.

Uuringus kasutati Haridus- ja teadusministeeriumi ning Maksu- ja Tolliameti andmeid. Samal ajal viidi läbi ka teine sama sisuga uuring, kuid seal kasutati anonümiseerimist. Selle piiranguga jäid teises uuringus välja 30% ulatuses tundengite andmeid. „Näiteks soo kaupa ei saanud üldse uurida, sest siis ei jäänud valimist midagi järele,“ lausus Cybernetica projektijuht Kubo.

Lisa kommentaar