Sa oled siin

Ei ole raha? Söö võlgu!

  • Hiina toit. Allikas: Wikimedia Commons

Tartu ettevõtte OÜ Naan Aasia toidu restoranid Asian Chef ja Hot Pot pakuvad klientidele juba kuu aega arve kohese tasumise asemel järelmaksu võimalust.

Restoranide teenindusjuht Tauri Tammeorg täpsustas, et 10. septembril toimima hakanud krediiditeenust on tänaseks kokku kasutatud 17 korda. Tammeorg ütles, et teenuse pakkumise mõte tekkis firma omanikul, et tõsta ettevõtte käivet kuu lõpuosas. Restorani omanik Naresh Mody on ühtlasi laenufirma Trimo Investments OÜ üks omanikest.

Karmid tingimused

Krediidileping sõlmitakse kuni 100 euro ulatuses toitlustusettevõtte ja kliendi vahel. Sõlmitav intressivaba leping võimaldab restorani arve tasumist 14 kalendripäeva jooksul alates lepingu sõlmimisest.

Kui arve tasumine ületab ettenähtud tähtaja, lisandub iga tähtaja ületanud päeva eest arvele maksimaalselt 50 senti. Lepingu järgi on ettevõttel õigus nõuda tähtaja ületanud kliendilt ka 25 eurot leppetrahvi. Tähtaja ületanud klient peab tasuma ka kõik võlgnevuse sisse nõudmiseks tehtavad kulutused. Lisaks on ettevõttel õigus leping ja sellega kaasnev võlanõue üle anda võla väljanõudmise teenust pakkuvale inkassofirmale.

Tarbijakaitseameti pressiesindaja Hanna Turetski-Toomik lubas, et Aasia restoraniga sõlmitava lepingu nõuetekohasus vaadatakse üle lähiajal. Seni soovitas ta potentsiaalsetel klientidel tutvuda järelmaksu kirjeldava informatsiooniga tarbijakaitse veebileheküljel.

Leping võib osutuda liialt riskantseks

Tartu Ülikooli õigusteaduskonna dotsent Gaabriel Tavitsa sõnul on leping korrektne. Tähelepanu pööras Tavits siiski sellele, et lepingu sõlmimisel ei kontrollita klientide maksuvõimelisust. Tema arvates klientide suurendab krediidiinfo kontrollimata jätmine lepingut sõlmiva ettevõtte riski ja teeb inimestele võlalepingu sõlmimise liiga lihtsaks.

Restoranide teenindusjuht Tauri Tammeorg selgitas, et ettevõte on võetud riskist teadlik ja krediidiinfoga ei ole veel lepingut sõlmitud. Ettevõte kaitseks on tema sõnul loodud firmasisene süsteem, mille abil jälgitakse klientide võlgnevuste tasumist. Lisaks keeldutakse lepingu sõlmimisest, kui klient ei näe välja maksujõuline, ütles Tammeorg.

Märksõnad: 
Majandus
Toimetaja: 
Jaanus Vogelberg

Lisa kommentaar