Sa oled siin

Elamispindadeta omavalitsused ei pääse pagulastest

  • Eesti võimekamad vallad ootavad, et riik remondiks pagulaste jaoks kortermaju.

Mitmed võimekad Eesti omavalitsused ei pea pagulaste majutamist kohalikesse sotsiaalkorteritesse võimalikuks. Sellegipoolest on pagulaste elama asumine nendesse omavalitsustesse vältimatu.
 
Kohalike omavalitsuste võimekuse pingereas esimesel kohal paikneva Rae valla vallavanem Mart Võrklaev ütles, et pagulaste vastuvõtmisel on kõige suuremaks probleemiks vabade elamispindade puudus. Kuigi kinnisvaraarendus toimub kiires tempos, on Võrklaeva sõnul juba nõudlus vabadele üüripindadele pidevalt olemas.
 
Harku vallavanem Kaupo Rätsepp ütles, et nende omavalitsus suhtub pagulaste vastuvõtmisesse negatiivselt. Ta ütles, et pagulaspoliitikas tuleks olla pigem ettevaatlik, kuna ükskord võime olla hoopis ise võõrad oma riigis.

"Harku vallas vabad elamispinnad puuduvad. Riik ei peaks uurima omavalitsustelt vabade elamispindade kohta, sest riigil endal on piisavalt kinnisvara
pagulaste jaoks juba olemas," rääkis Rätsepp.

Möödunud aastal omavalitsuste võimekuse pingereas keskmiste hulka kuulunud Alatskivi ja Mäetaguse valdade vallavanemad ütlesid seevastu, et nende omavalitsused on võimelised pagulasperesid vastu võtma küll. Alatskivi vallavanem Andu Tõrva ütles, et pagulasperede majutamisega on omavalitsus nõus juhul, kui riik teeb korda ühe kortermaja. Ka Mäetaguse vallavanem Tauno Võhmari sõnul eeldab vald riigilt elamispinna remontimist. Võhmar ütles, et võimekate omavalitsuste puhul pole tegemist mitte võimaluse küsimusega, vaid otsus peitub siiski nende endi tahte taga.
 
MTÜ Eesti Pagulasabi juhatuse esimees Eero Janson ütles, et sotsiaalministeeriumi poolt esitatud küsimus vabade sotsiaalkorterite olemasolu kohta on tekitanud omavalitsustes segadust. "Elamispindade olemasolu puudumine ei tähenda tingimata seda, et riik pagulasi sinna ei saada," rääkis Janson, "valdade võimekus ei mängi pagulaste elukoha puhul rolli, sest Eestisse tulles on nad kaitse saanud ning võivad elama asuda kõikjale,."
 
Janson , et lähikuudel korraldab sotsiaalministeerium hanke leidmaks ettevõtte, kes hakkab otsima pagulastele vabu üüripindu. Tõenäoliselt leitakse pinnad Tallinnast ja Tartust ning nende lähiümbrusest, kuna neis piirkondades on selleks ajaks olemas tugistruktuur ja võimalused. 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Linda Eensaar

Lisa kommentaar