Sa oled siin

Elva mahajäetud kultuurihoone ootab lammutamist

  • Elva kultuurimaja varemed, 31. august 2013. Foto: Wikimedia Commons
    Elva kultuurimaja varemed, 31. august 2013. Foto: Wikimedia Commons

Elvas 1980. aastate lõpus pooleldi valmis ehitatud kultuurihoone on jäänud ootama lammutamist, millega hoone omanik OÜ Salgrimas tegeleda ei taha. Elva linnal hoone omanikult sundvõõrandamiseks raha ei ole.
 
Maha jäetud kultuurihoone Arbi järve kaldal on saanud Elva linna omamoodi sümboliks. Paljud Elvas ja linna ümbruses kasvanud noored on teinud lapsepõlves seal julgustükke, ronides kultuurihoone katusele või mängides majas peitust.  Samas ei ole tegemist mänguväljakuga, vaid ohtliku ning halvas seisukorras hoonega, mis on muutumas järjest suuremaks turvariskiks Elva kesklinnas. 
 
Linnapea südameasi
 
Elva linnavolikogu arengukomisjoni esimehe Fred Koppeli sõnul on küsimus kultuurihoone saatuse üle muutunud absurdseks. “Ametis olev linnapea ütles viimase valimiskampaania käigus, et kultuurihoone lammutamine on tema südameasi, aga pärast valituks osutumist pole protsess edasi liikunud,“ ütles Koppel. 
 
Tema sõnul kujutab hoone turvariski, lisaks on lagunenud maja näotu. “Järelevalve hoone territooriumil puudub ning ikka ja jälle on kuulda, et keegi on seal vigastada saanud,“ nentis Koppel. Ta lisas, et kuigi politsei ja päästeamet on hoones käinud, jäetakse väljakutsed tihtipeale registreerimata, mistõttu puudub ametlik statistika majas toimunud õnnetuste kohta.
 
Linn ei lammuta
 
Elva linnapea Toomas Järveoja arvates võiks praeguste varemete asemel asuda kas äri- ja elamuhoone või linnaujula. “Olen omanikuga palju telefoni teel suhelnud ning märgukirjasid saatnud, kuid sellest ei ole kasu olnud,“ ütles Järveoja. Tema sõnul müüs Elva linn 1996. aastal toimunud enampakkumisel kultuurihoone kohalikule ettevõtjale Rein Abelile, kes müüs sajandivahetuse paiku kinnisvaraobjekti edasi OÜ-le Glasmir (tänase nimega OÜ Salgrimas).
 
Sundvõõrandamine vajaks Järveoja hinnangul 300 000 - 400 000 eurot Elva maksumaksjate raha, millele lisandub 80 000 eurot lammutustööde eest. Tema hinnangul Elva linnakodanikud selliseks kulutuseks praegu valmis ei ole. “See ei ole ainus taoline objekt Elvas, probleem on üle-eestiline ning väga omane just väikelinnadele,“ ütles Elva linnapea. 
 
Segadus omaniku ümber
 
Äriregistri andmetel on OÜ Salgrimas alates 19. veebruarist 2014. likvideerimisel. Inforegister.ee andmetel oli ettevõtte tegevusala riiete jaemüük kaubamärgi „Hinnapomm“ alt. Toomas Järveoja lisas, et ehkki ta on omanikuga suhelnud, pole kindel, et OÜ Salgrimas endiselt hoone omanik on. Segadust rõhutab asjaolu, et linnapea pole kursis OÜ Salgrimas nimevahetusega. OÜ Salgrimas esindajatega toimetusel ühendust saada ei õnnestunud.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Jarmo Seljamaa

Lisa kommentaar