Maakler Veiko Tamme „Ilmselt on paljud maaklerid lihtsalt laisad ja rumalad, kui end eksamile ei viitsi vedada.“

Sa oled siin

Enamik maaklereid töötab kutsetunnistuseta

  • Suurem osa maaklereid vahendab kinnisvara omamata kutsetunnistust FOTO: erakogu
    Suurem osa maaklereid vahendab kinnisvara omamata kutsetunnistust FOTO: erakogu

 
Tartus on sadu maaklereid, kuid kutsetunnistuse, mis annab märku kvaliteetsest teenusest, on omandanud vaid ligikaudu 30 maaklerit. 
 
Tartus tegutseva Friis Kinnisvara maakleri Taimi Akkeli hinnangul võiks maakleri kutsetunnistus olla kohustuslik, sest nii oleks klientidel lihtsam hoiduda suvalistest petistest. Akkeli sõnul puutuvad maaklerid kokku väga suurte rahasummadega ja sellepärast peaks riik maaklerite tegevust karmimalt reguleerima. “Tartus on umbes 30 kutsetunnistusega maaklerit, aga minu arvates on see naeruväärselt väike arv,” lisas ta. 
Akkel ise oli enne kutseeksami läbimist töötanud juba üle kaheksa aasta maaklerina, kuid  ometi andis eksamiks õppimine ja selle läbimine tema sõnul palju vajalikke teadmisi juurde.
 
Eksam kallis ja raske
Kinnisvaraanalüütiku Tõnu Toompargi sõnul näitab kutseeksami läbimine seda, et maakler tunneb oma eriala ning suudab pakkuda kvaliteetset teenust. Toompargi hinnangul on Eestis mitu tuhat maaklerit, kuid kutsetunnistus on umbes 250-l. „Eksam pole kohustuslik, on üsna raske ja maksab 200 eurot ning sellepärast paljud maaklerid seda tegema ei vaevugi,” lisas ta. 
Domus Kinnisvara Tartu osakonna maakleri Sandra Metsa läbis kutseeksami sellel kevadel ja tema sõnul räägivad maaklerid väga tihti, et eksam on üks suur katsumus.
 
Kliendid pööraku tähelepanu
Metsa hinnangul peab professionaalne maakler oma valdkonda läbi ja lõhki tundma ning eksami läbimine seda tõestabki. „Kutsetunnistuse olemasolu kinnitab kliendile, et tegu ei ole suvalise kapitaguse maakleriga,” lisas Metsa. 
Lõuna-Eestis tegutseva ettevõtte Ader Kinnisvara maakleri Veiko Tamme sõnul on Tartus kutseliste maaklerite osakaal nutuselt väike. „Ilmselt on paljud maaklerid lihtsalt laisad ja rumalad, kui end eksamile ei viitsi vedada, ” lausus Tamme. 
Tema hinnangul võiksid ka kliendid pöörata suuremat tähelepanu sellele, kas maakleril on kutsetunnistus või mitte. „Ilmselt ongi suur probleem selles, et tavalised inimesed ei tea, et selline asi nagu maakleri kutsetunnistus üldse eksisteerib,” lisas Tamme. 
 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Taavi Eilat

Lisa kommentaar