Kui mardilaadal võrrelda sotsiaalseid ettevõtteid tavaettevõtjatega, siis hinnavahe on mitmekordne.
Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu tegevjuht Liina Veskimägi-Illiste

Sa oled siin

Erivajadustega inimeste käsitööd on ebaausalt madala hinnaga

  • Sotsiaalses ettevõttes tehtud käsitöö toob rõõmu tegijale ja ostjale. Foto:Freeimages.com

Sotsiaalsed ettevõtted  kasutavad  enda toodete müügist saadud tulu ühiskondlike probleemide lahendamiseks. Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu tegevjuht Liina Veskimägi-Illiste tõi välja, et erivajadustega inimeste käsitöö hinnad on ebaausalt madalad.  
 
Tartus psüühiliste erivajadustega inimestele tööd pakkuva sotsiaalse ettevõte  MTÜ Iseseisev Elu juhatuse esimehe Maire Koppeli sõnul lähtutakse nende ettevõttes hindade määramisel otseselt materjali kulust ja ruumide rendist. Koppel tõi välja, et toodete hinda tõstes võib käive olla väiksem ja kardetakse raha kaotada. „Eestis on rahakott kõigil suhteliselt õhuke,“ ütles ta. 
 
Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhatuse liige Jaan Aps ütles, et tegemist on kinnise ringiga. Ta rääkis, et madalad hinnad ei tekita tarbijates usaldust ja panevad toodete kvaliteedis kahtlema. Apsi sõnul võib kliendile jääda mulje justkui sotsiaalsete ettevõtete tooted peaksidki odavad olema.  
 
Veskimägi-Illiste tõi välja, et kindlasti ei tohiks üldistada, et erivajadustega inimeste tehtud käsitöö on kehv. „Tihtipeale võivad puudega inimeste tööd olla palju põnevama värvikasutusega,“ ütles ta. 
 
Aps pakkus, et sotsiaalsed ettevõtted võiksid teha testmüüke, et saada teada, mis on kõrgeim hind, mille puhul ollakse valmis meisterdatud tooteid ostma.  
 
Koppel tõi välja, et kui müüdava käsitöö eest teeniks rohkem, siis saaks luua veel töötubasid või viia praegused töötajad ekskursioonile. 
 
Veskimägi-Illiste rääkis, et erivajadustega inimeste käsitöö vastu on suur nõudlus, sest hädasolijate abistamine annab näputöödele lisaväärtuse. „Inimestele meeldib teha head,“ ütles ta.  
 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Terje Talv

Lisa kommentaar