Me jääksime USA dollariga seotud riikidega võrreldes suhteliselt vaesemaks ehk riikidesse reisimine muutuks kulukamaks. -
rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas

Sa oled siin

Euro väärtus dollari suhtes langeb

Maailma valuutaturu hiid Deutsche Bank ennustas 2017. aastaks euro langust 1,26 dollarilt 0,95 dollarini.
 
Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas ütles, et euro nõrgenemine dollari suhtes mõjutaks negatiivselt Eesti elanikke: “Me jääksime USA dollariga seotud riikidega võrreldes suhteliselt vaesemaks ehk riikidesse reisimine muutuks kulukamaks,” sõnas Pungas. Samas on Deutsche Banki ennustus analüütiku hinnangul julge, sest on keeruline hinnata, kui palju on selle puhul arvestatud viimase aja sündmustega eurotsoonis. Näiteks põhjustab majanduslikku ebakindlust Vene-Ukraina kriis.
 
Pungase hinnangul on euro odavnemine siiski realistlik. Ta selgitas, et Eestile oleks selle positiivne mõju väiksem kui suurematel eurotsooni riikidel. See on tingitud Eesti avatud majandusest: eksporditud kaubad on valmistatud suuresti imporditud toorainest.
 
LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi rääkis, et Eestile tähendaks euro väärtuse langus võrreldes dollariga kõrgemaid nafta ja bensiini hindasid, kuid samas tugevat eelist ekspordil USA-sse. Vallikivi sõnul alustab USA intressimäärade tõstmisega varem, kuid Euroopas jätkub veel madalate intressimäärade poliitika. Seetõttu võib Saksamaa panga ennustuse lugeda realistlikuks.
 
Euroopa Komisjoni kaubanduspeadirektoraadi direktor Signe Ratso kinnitas, et euro langus võrreldes dollariga aitab ekspordi konkurentsivõimet tõsta. Enim tuleb erinevus välja eksportides USA-sse, kuna eurohindadega kaubad on Ühendriikidesse eksportides odavamad. Ratso lisas, et samas kallinevad sealt imporditavad kaubad ning samuti ka need kaubad, mida tuleb osta maailmaturult dollarihinna alusel.
 
Eesti Panga ökonomist Krista Kollo nõustus väitega, et euro väärtus dollari suhtes lähiajal väheneb, kuna USA majandus on kriisist jõudsamalt taastunud. Kollo lisas, et intressitõusu ta lähiajal ei oota. Tema sõnul Eesti Pank ega Euroopa Keskpank euro vahetuskurssi ei prognoosi.
 
Statistikaameti andmetel suurenes selle aasta augustis eksport USA-sse võrreldes eelmise aasta sama kuuga 54 protsenti. Selle aasta augustis eksporditi USA-sse 36,7 miljoni euro väärtuses kaupu, mis moodustas koguekspordist neli protsenti. USA-st Eestisse imporditi kaupu 8,5 miljoni euro väärtuses.

Märksõnad: 
MajandusVälisuudised
Toimetaja: 
Kärt Rebane

Lisa kommentaar