Sa oled siin

Euroopa Parlament soovitab liikmesriikides langetada valimisiga 16. eluaastale

  • Demonstratsioon valimisea langetamiseks USAs, California osariigis. Foto: National Youth Rights Association/Wikimedia Commons

Euroopa Parlament tegi eelmisel nädalal kõigile liikmesriikidele ettepaneku valimisiga langetada. Hoolimata mais tehtud põhiseaduse muudatusest on ka Eestis 16- ja 17-aastased noored jätkuvalt hääleõiguseta. 
 
11. novembri soovitus valimisiga langetada tuli osana reformiettepanekutest, et muuta Euroopa Parlamendi praegu kehtivat 1976. aasta valimisseadust. Ettepaneku poolt hääletas 315 saadikut, vastu 234 ning erapooletuks jäi 55.
 
Pille Vaher, meedianõunik Euroopa Parlamendi infobüroos Eestis, ütles et Euroopa Parlamendi reformiettepanekute eesmärgiks on, et kõigil eurooplastel oleks võrdne võimalus hääletada.
 
10. novembril jäi Toompeal kohaliku omavalitsuse valimisseaduse muudatuse eelnõu vastu võtmata, milleta Eesti noored valima ei saa. Eelnõu vastu võtmiseks oli vaja 51te poolthäält, millest jäid puudu kaks häält.
 
Krista Aru, Riigikogu saadik ja Eesti Vabaerakonna fraktsiooni liige, pidas 6. mai Riigikogu istungil vahetult enne hääletust kõne, mille lõpus ütles, et Vabaerakonna fraktsiooni liikmed hääletavad selles küsimuses oma südametunnistuse järgi. Seejärel hääletas Krista Aru ise valimisea langetamise poolt. Eelmisel nädalal toimunud kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse hääletusel jäi Aru erapooletuks.
 

„Koolides pole piisavalt kodanikuõpetust, no ei ole seda ettevalmistust! Ma arvan, et see asi peaks veel natukene küpsema,“ põhjendas Riigikogu saadik Krista Aru oma otsust.

 
Riigikogu ja Eesti Reformierakonna fraktsiooni liige Lauri Luik ütles, et tegu on tööõnnetusega ja valimisea langetamise idee pooldajaid vähemaks pole jäänud. Riigikogu 10. novembri kohaloleku kontroll näitas, et kokku puudus 13 saadikut, kellest 10 olid maikuus valimisea langetamiseks põhiseaduse muutmise poolt hääletanud.
 

„Pole mõtet vabandusi otsida - see on koht, kus tuleb endale tuhka pähe raputada. See on meie enda distsipliini puudumise tulemus,“ ütles Riigikogu liige Lauri Luik.

 
Luige sõnul noor siiski poliitikute lubadustes kahtlema ei peaks. Tema sõnul esitatakse eelnõu uuesti ning kuna dokumentatsioon on juba valitsusest läbi käinud ning selleteemalised debatid on peetud, peaks eelnõu üsna kiiresti vastu võetama. Kui eelnõu vastu võetakse, saavad Eestis 16-aastased kohalikel valimistel esmakordselt valida 15. oktoobril 2017.

Märksõnad: 
Poliitika
Toimetaja: 
Kadri Org

Lisa kommentaar