Eesti Pagulasabi esindaja Kristina Kallas rääkis, et Ukraina kriisi tulemusel on kasvanud riigis hüppeliselt sisepagulaste hulk. Viimastel andmetel on registreeritud ligi 379 000 sisepagulast. Mitteametlikud numbrid võivad olla pea poole suuremad.

Vaata graafikult kui palju on registreeritud pagulasi regiooniti.

Kristina Kallas käis Eesti Pagulasabi esindajana Ida-Ukrainas Donetski naabruses Zaporižžja oblastis septembri lõpus ütles, et iga nädal lisandub sisepõgenikku. Nad pagevad sõja tõttu Donetskist või Luganskist. "Inimestel on puudu kõigest esmavajalikust: toiduainetest, hügieenitarvetest, ravimitest, sest paljud inimesed on tulnud suvel, kui olid soojad ilmad. Tagasi minna nad ei ole saanud, sooje riideid neil ei ole. Ilmselt tagasi nad nii pea minna ei saa," rääkis Kallas. põgenike puhul probleemiks ka majutus, sest omavalitsus on majutanud nad pioneerilaagitesse, kus suvisel ajal on võimalik elada, kuid talv kujuneb tõsiseks katsumuseks, sest hooned on kütteta.

Kallas ütleb, et raske on pagulastega suhelda, sest nad on depresiivses olukorras ja ootavad võimalust naasta koju.

"Praegune nö vaherahu on nende jaoks lootustandev ja päris paljud on püüdnud tagasi minna, sest lapsed ja naised ja vanurid reeglina ootavad stabiilsemat hetke. Paljude puhul on see, et ei ole kuhugi tagasi minna, sest kodud on sõjategevuse käigus hävinud," selgitas Kallas.

Ta lisab, et tekkinud olukorras ei ole kerge ka uues kohas, sest kohalikes valitseb ebakindlus, kas põgenik on ukrainameelne või sepratist. Kes kelle poolt on, sellises olukorras pagulasabi osutajad ei uuri, olukord on niigi raske.

Eesti Pagulasabi algatab ka humanitaarabi projekti Ukraina pagulaste abistamiseks.

Sa oled siin

GRAAFIK: Sisepõgenike hulk Ukrainas kasvab vastu talve

  • Graafiku tõmmis
Märksõnad: 
Välisuudised
Toimetaja: 
Taavi Eilat

Kommentaarid

"Kristina Kallas käis Eesti Pagulasabi esindajana Ida-Ukrainas Donetski naabruses Zaporižžja oblastis septembri lõpus ütles, et iga nädal lisandub sisepõgenikku." - mis lause see nüüd siis on?

Rääkis, selgitas ja siis järsku lisab? Ühes loos võiks ikka üks ajavorm kasutusel olla...

Lisa kommentaar