Šadeiko rääkis, et ta vasak kehapool liigub paremast vähem, mistõttu läheb vaagen paigast ära – see paneb omakorda reie tagakülje lihase pinge alla ja vigastused tekivad seetõttu kergesti. Sportlase sõnul oli Rio olümpial tekkinud vasaku reie kakspealihase rebendi põhjustaja just seljahäda. 

Sa oled siin

Grit Šadeikol avastati kaasasündinud seljaprobleem

  • Grit Šadeiko. Autor: sport.err.ee
    Grit Šadeiko. Autor: sport.err.ee

Augustis Rio olümpiamängudel vigastuse tõttu võistlemise katkestanud seitsmevõistlejal Grit Šadeikol on karjääri jooksul olnud mitmeid tervisehädasid, nüüd avastasid arstid tal kaasasündinud seljaprobleemi. 

Šadeikot juhendava Tartu Ülikooli akadeemilise spordiklubi treeneri Anne Mägi sõnul tundus ebatavaline, et tippsportlane end pidevalt vigastab, mistõttu hakkasid nad uurima selle põhjust. Ilmnes, et Šadeikol on üks selgroolüli ristluu külge kinni kasvanud. 

Šadeiko rääkis, et ta vasak kehapool liigub paremast vähem, mistõttu läheb vaagen paigast ära – see paneb omakorda reie tagakülje lihase pinge alla ja vigastused tekivad seetõttu kergesti. Sportlase sõnul oli Rio olümpial tekkinud vasaku reie kakspealihase rebendi põhjustaja just seljahäda. 

Šadeiko lisas, et seljaprobleemi ei saa ravida, kuid seda saab hoida kontrolli all väikeste sisemiste lihaste tugevdamisega. 

Mägi ütles, et traumade ennetamine on treeneri ülesanne, aga see on kaasasündinud probleemi puhul keeruline. Šadeiko peab pidevalt tegema eraldi harjutusi, et ta selg püsiks tugevana ning tal ei tekiks tulevikus valusid. 

Mägi sõnul peab ta vigastatud sportlase treenimisel leidma vajalikele harjutustele asendusi. Ta ütles, et traumade ennetamine on treeneri ülesanne, aga see on kaasasündinud probleemi puhul keeruline. Šadeiko peab pidevalt tegema eraldi harjutusi, et ta selg püsiks tugevana ning tal ei tekiks tulevikus valusid. 

Aastate jooksul on meedias korduvalt kirjutatud Šadeiko traumadest. Möödunud suvel vigastas sportlane kergejõustikuklubide karikavõistlustel oma reie tagakülge, kolme aasta eest rebenes tal Moskva MM-il kõõlus ning neli aastat tagasi käis ta hüppeliigese vigastuse tõttu lõikusel. 

Praegu on Šadeikol Rios tekkinud lihasrebend kokku kasvanud ning paari nädala pärast läheb ta armkoe seisukorra hindamiseks uuringule. Kergejõustiklase sõnul treenib ta juba väikese koormusega. 

Tartu Ülikooli kliinikumi füsioterapeudi Mati Arendi kinnitusel ei takista Šadeiko lihasvigastused tal tippu pürgimist, kui need korralikult välja ravida. „Sportlased kõnnivad ikka oma vigastustega noateral, sest suure treeningukoormusega ei pruugi nad korralikult taastuda,” lausus ta. 

Arendi sõnul tekivad paljudel sportlastel vigastused, sest nad ei planeeri oma koormusi õigesti ega anna kehale aega puhkamiseks. „Sportlased tahavad alati kiiresti tippu jõuda, aga kuna see on pikk protsess, siis tahetakse otseteid leida,” rääkis füsioterapeut. 

Šadeiko ütles, et hoolimata vigastustest pole ta kaalunud tippspordist loobumist. „Mulle meeldib ennast proovile panna ja piire kombata, sellest hooajast tuleb lihtsalt vaimselt tugevana välja tulla,” lausus ta. 
 

 

Märksõnad: 
Uudised

Lisa kommentaar