Sa oled siin

Hüljatud sõidukid reostavad keskkonda ja linnapilti; mõjuv lahendus probleemile puudub

  • Mahajäetud auto. Foto: freeimages.com

Tartu linna tänavatel, parklates ning eramaadel seisab mitmeid hüljatud autoromusid, mis lagunedes keskkonda saastavad ning kaasliiklejaid häirivad, kuid mille teisaldamiseks linnal õigused puuduvad.
 
Keskkonnainspektsiooni Tartumaa büroo juhataja Tanel Türna sõnul muutuvad keskkonnale ohtlikuks eelkõige autode sees olevad sõidukiosad ning lekkivad vedelikud. „Kui leke toimub vett läbilaskvale pinnasele, siis kõik, mis lekib, kandub sademeveega edasi põhjavette,“ ütles Türna.
 
Autoomaniku suhtes on võimalik alustada menetlust siis, kui masinast midagi ilmselgelt lekib. Sellisel juhul võib inspektsioon kohustada omanikku ka reostust likvideerima. „Kui aga sõiduk lihtsalt aastate kaupa seisab, on reostuse võimaliku ennetuse osas Keskkonnainspektsioonil keeruline midagi ette võtta,“ lisas Türna.
 
Ühe kuu jooksul saab Tartu linnavalitsus kuni kaks uut teadet sõidukitest, mis on nii inimestele kui ajale jalgu jäänud ning saatuse hooleks jäetud. Tartu linnavalitsuse liikluskorraldusteenistuse juhataja Martin Nelise sõnul ei saa linn avalikel tänavatel ning parklates seisvaid autosid teisaldada ning head lahendust praegu probleemile pole. Linnal on võimalik vaid sõiduki omanik kindlaks teha ning teda olukorrast teavitada.
 
Nelise sõnul puuduvad hüljatud masinatel üldjuhul kehtiv tehnoülevaatus ja liikluskindlustus. Liiklusseadusest tulenevalt ei tohi aga omanik ilma nendeta sõiduvahendit liiklemiseks kasutada, mis omakorda raskendab romude kadumist tänavatelt.   
 
Kuusakoski taaskasutusettevõtte Tartu teenindusplatsilt saadud info kohaselt jõuab nendeni ühes kuus umbes sada romusõidukit, millest suurem osa tuuakse autoomanike poolt ise kohale. Ettevõtte pakutavat tasulise tõstukauto teenust kasutatakse viimase väitel vähe.
 
Autolammutuste Liidu kodulehe andmeil on romusõiduk ohtlik jääde, mida tohib käidelda ainult ohtlike jäätmete käitlemise õigust omav ettevõtja. Autoomanikul on võimalik oma sõidukist loobumisel viia see jäätmekäitlusjaama või tagastada automudeli maaletoojale. 

Märksõnad: 
EestiUudised
Toimetaja: 
Taavi Laasik

Lisa kommentaar