Sa oled siin

Heategevuslikes organisatsioonides esineb probleeme

  • Haiglates viibivad lapsi käivad tihtipeale lõbustamas vahvad klounid. Foto: Laragiddingsofficial/Wikimedia Commons

AHHAA teaduskohviku vestlusõhtul Vilde Tervisekohvikus rõhutasid kõnelejad, kui raske on pakkuda vajalikku meelelahutust ja haridust haiglas olevatele lastele. 
 
Kolmapäeval umbes 20 inimese ees teaduskohvikus rääkinud saksa mittetulundusühingu Wonderkids in hospital ehk Imelapsed haiglates esindaja dr Nicola Gepperth sõnas, et haigeid lapsi ei tohi meelelahutusest ning haridusest ilma jätta. „Kasvõi kord kuus haiglas käimine annab lastele väga palju juurde,“ sõnas ta. 
 
Gepperthi sõnul on suureks takistuseks hariduse ja meelelahutuse pakkumisel raha puudumine. Tema ühing üritab iga kuu käia Kagu-Saksamaal ja Šveitsis kokku 28 haiglas, näidates lastele teaduseksperimente. Organisatsiooni finantseerivad sponsorid. 

„Saksamaal ei anta haridusele raha, aga õnneks on meie ühingu asutaja heade sidemetega,“ ütles saksa teadlane dr Nicola Gepperth.

Sama probleem on Eestis tegutseval mittetulundusühingul Doktor Klounil. Vestlusõhtu teine esineja, Doktor Klouni asutaja Romola Vesker ütles, et veel paar aastat tagasi said klounid haiglates käimise eest raha, ent praegu põhineb töö vabatahtlikkusel. 
 
Teiseks kitsaskohaks on saksa mittetulundusühingu esindaja Gepperthi sõnul töötajate puudumine. Hetkel on nende organisatsioonis kümme inimest, kellest neli sõidavad ühingule kuuluva autoga mööda riiki ringi. Doktor Klounil on üle Eesti 11 inimest, kes käivad haiglates lapsi rõõmustamas. 
 
Üheks suuremaks väljakutseks töö juures peab Gepperth asjaolu, et igale lapsele peab lähenema erinevalt. Praegu teevad nad üle 50 eksperimendi ning enne igat katset peavad mõtlema, kas seda on sobilik teha. „Me ei saa sooritada katset, millest mõni laps ei saa vanuse, hariduse või haiguse tõttu aru,“ rääkis Gepperth. 
 
Hoolimata sellest, et Doktor Kloun ja saksa ühing pakuvad lastele erinevat tüüpi meelelahutust - Doktor Kloun komöödiat ja Wonderkids teadust - siis mõlema organisatsiooni eesmärk on Gepperthi sõnul sama. „Tahame, et lapsed ei mõtleks sellest, et nad on haiged. Me pakume neile haridust ja meelelahutust ajal, kui nad on haiglas,“ ütles Gepperth. 
 
Vestlusõhtu külastaja Merlis Pajustik nentis, et kõige rohkem huvitas teda see, kuidas sarnased projektid mõlemas riigis toimivad.

Ürituse külalise Meelika Kuningas-Lutsari sõnul on saksa projekt Doktor Klounist eksperimentide tõttu ägedam.

Vestlusõhtu oli osa AHHAA Teadlaste Öö festivalist, mis toimus sellel aastal 10. korda. Festival kestis 21. kuni 25. septembrini. 

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Kadri Org

Lisa kommentaar