"Hea küll, ma olen vana ja vilets ning lähen hooldekodusse – ükskõik, aga mis minu lastest ja lastelastest siis saab?" Ilme Rajalo, EPÜLi juhatuse endine liige

Sa oled siin

Hooldekodude hinnad käivad pensionäridele üle jõu

  • Vanuritele loodud hooldekodud on sedavõrd kallid, et neisse pääsemiseks tuleb loota lähedaste või linnavalitsuse abile. Foto: freeimages.com

Vanuritele mõeldud hooldekodusid on Tartu linnas või selle läheduses kuus ning hoolduskoha kuumaksumused jäävad 511 ja 720 euro vahele.
 
Eesti Pensionäride Ühenduste Liidu juhatuse endise liikme Ilme Rajalo sõnul on antud olukord eriti ebaõiglane noorte suhtes. "Hea küll, ma olen vana ja vilets ning lähen hooldekodusse – ükskõik, aga mis minu lastest ja lastelastest siis saab?" küsis Rajalo. "Eakate lastel on ka pered, ega nemad jaksa nii palju meie, vanade eest maksta," lisas ta.
 
Rajalo sõnade kohaselt võiks eakas inimene koha hooldekodusse saada sõltuvalt kuupensionist. "Kui ma saan kuus 300 eurot pensionit, siis sellega peaksin saama ka hooldekodusse," lausus Rajalo. Ta lisas, et linn või vald on hooldekoha tasumisel valmis toetama ainult siis, kui taotlejal lapsi ei ole.
 
Tartu linna eakate ja puuetega isikute hoolekandeteenistuse juhataja Indrek Rohtla ütles, et linnapoolne toetamine käib läbi aeganõudva protsessi. "Kui selgub, et hooldekohta tahtval eakal inimesel koha jaoks raha ei ole, siis toimub põhjalik varade analüüs, kus uuritakse, kas ja mil määral on lastel võimalik oma eakat vanemat toetada," lausus Rohtla. "Kui aga analüüsi põhjal selgub, et lastel ei ole võimalik toetada, siis aitab linn," lisas ta.
 
Juulis oma 76ndat sünnipäeva tähistanud Rajalo aga loodab, et ta ise ei pea hooldekodusse minema. Tema sõnul võiks vajaduse saabudes pigem koduhooldaja paar korda nädalas külas käia, mis tähendab, et lapsed ei peaks maksma kopsakat hinda hooldekoha eest.
 
Kalleid kohti napib
 
Linnale kuuluva Tartu hooldekodu juhataja Astrid Kütt lausus, et kohamaksumus oleneb mitmetest teguritest. "Ravimid, erinevad hooldused, töötasud, elektri- ja küttehind – nende maksumusest sõltubki kohahind," ütles Kütt. Ta nentis, et kuigi eakatele võib kohamaksumuse summa kõrgena tunduda, siis ometigi on neil järjekorras ootamas 65 inimest.
 
Tartu lähistel asuva Aarike hooldekeskuse juhataja Elle Ott sõnas sarnaselt Kütile, et kohta soovib rohkem inimesi, kui hooldekodudel on võimalik pakkuda. "See on üleüldine Eesti probleem, et inimesed vananevad ja kohti oleks aina rohkem vaja," lausus Ott ja lisas, et üldjuhul lühendab järjekorda ainult üks asi – surm.

Toimetaja: 
Merilin Sarapuu

Lisa kommentaar