Sa oled siin

Hoolimatus paneb tartlased aiaprahti põletama

  • Kuigi prahi põletamine on juba 2005. aastast Tartus keelatud, eelistavad paljud taaralinlased kompostimise asemel aiajäätmed lõkkesse heita. Foto freeimages.com

Tartu eramajade elanikud põletavad keelust hoolimata aiajäätmeid ja tossutavad ümbruskonda.
 
 
Kaksteist aastat Ihastes elanud Monika Kubparti sõnul on aiajäätmete põletamine selles piirkonnas juba aastaid probleemiks. „Minu naabrid teevad seda (põletavad aiajäätmeid – K.K.) ikka ja jälle ning see häirib mind väga,“ rääkis Kubpart. „Hingata pole midagi, pesu ei saa välja kuivama panna, aknaid ei saa avada,“ selgitas ta.
 
Kuigi lõkketossu probleem puudutab paljusid Tartu aianduskruntide ja eramajade piirkoni, on Tartu linnavalitsuse keskkonnateenistuse spetsialisti Juhan Voolaiu kinnitusel jäätmete põletamine kõige levinum just Ihastes. „Sügisel on oksad ja lehed alatihti märjad ja need muudavad põletamise eriti hulluks,“ selgitas Voolaid.
 
Lõkkes prahipõletamise keeld kehtib Tartus juba 2005. aastast. Keskkonnaameti Jõgeva-Tartu regiooni välisõhu spetsialisti Liina Viksi selgitusel on jäätmete põletamine keelatud seetõttu, et majad takistavad suitsu ja vingu hajumist.
 
Linnavalitsuse keskkonnateenistuse spetsialisti Juhan Voolaiu sõnul saavad nad lõkketossu kohta iga kuu ligi kümne kaebust, kuid tegelikult on prahilõkete tegemine laiemalt levinud. „See on ju selge, et neid põletajaid on rohkem,“ ütles Voolaid. Kuna nõukogude ajal oli aiajäätmete põletamine levinud komme, siis paljud vanemad inimesed teevad seda tema sõnul endiselt.
 
Keskkonnainspektsioon on sel aastal Tartumaal saanud jäätmete põletamise kohta 29 kaebust. Keskkonnainspektsiooni Tartumaa büroo juhataja Tanel Türna hinnangul pole järelevalve aiajäätmete põletamise üle Tartus väga tugev ning see on ka üheks põhjuseks, miks inimesed keeldu eiravad. „Need, kes keelust ei tea, põletavad aiajäätmeid südamerahuga ja need, kes teavad, põletavad ka,“ ütles ta.
 
Jäätmejaam võtab Tartus biolagunevat aiaprahti vastu tasu eest. Linna veebilehe andmeil pakub Tartus tasulist aiajäätmete äravedu üks ettevõte. Tartu linna jäätmehoolduseeskiri lubab taimseid ja orgaanilisi jäätmeid oma kinnistul ka kompostida.
 

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Sirle Matt

Lisa kommentaar