Sa oled siin

Huntide hoidmiseks tohivad jahimehed tappa neli isendit

  • Huntide arvukus Eestis on pärast nelja aastat lõpuks suurenenud. Foto: Flickr kasutaja _temaki_
    Huntide arvukus Eestis on pärast nelja aastat lõpuks suurenenud. Foto: Flickr kasutaja _temaki_

Tänavu on huntide arvukus pärast nelja aastat suurenenud, aga keskkonnaagentuuri küttimisaruande põhjal on Tartumaal lubatud sel aastal küttida vaid neli isendit, mis on jahimeeste seisukohalt liiga vähe. 
 
Keskkonnaagentuuri ulukiseire spetsialistid Rauno Veeroja ja Peep Männil on 2015. aasta küttimisettepanekus välja toonud, et huntide küttimiskvoot määrati jahimeestelt kogutud vaatlusandmeid jälgides, et mitte uuesti huntide arvukust vähendada. Järgmiseks aastaks tahab keskkonnaagentuur säilitada ligikaudu 20 pesakonda hunte, seetõttu võib sel aastal Eestis küttida 74 isendit. „Huntide kõige sobivam arvukus Eestis oleks 15 – 25 pesakonda,“ ütles Männil. 
 
Tartu Jahindusklubi jahindusnõuniku Liivi Amori andmetel on praegu Tartumaal nähtud nelja erinevat pesakonda, kus kõigis on kaks kuni kuus kutsikat. „Arvukus tõuseb, sest ära kütitud sai eelmine aasta Võnnust üks hunt ning Alatskivilt kaks hunti, aga Alam-Pedjal, kus oli 12-liikmeline pesakond, küttida ei lubatud“ selgitas Amor. 
 
Amori sõnul ei ohusta huntide arvukus teiste liikide püsimist, kuid muutub probleemiks, mis teeb mitu aastat kurja. „Ega see palju aastaid tagasi ei olnud, kui keskkonnaagentuur kirjutas ette, kui palju sigu tohib lasta, siis kasvas nende arvukus üle pea ja nüüd tuleb jälle palju lasta,“ kirjeldas Amor. Tema ja jahimeeste seisukohalt tuleks huntide ja ka teiste loomade arvukust piirata kohe, kui neid rohkem on. Amori sõnul on jahimehed oma maakonna küttimispiirangute määramiseks ise pädevamad kui keskkonnaamet, sest teavad, kui palju loomi seal varem on olnud ning kui palju piirkond taluda suudab. 
 
Keskkonnaameti jahinduse spetsialist Hettel Mets ei pea samuti võimalikuks, et hundid praeguse arvukusega mõne teise liigi välja võivad süüa, kuid näeb ohtu metssigade ja kitsede arvukusele ning põdravasikate elule. Hundid aga inimeste ja koduloomade juurde veel ei kipu. Metsa sõnul on sel aastal maha murtud ainult üks või kaks lammast. „Tõenäoliselt on kitsi metsas palju ja hundid saavad seal kõhu täis,“ ütles Mets. 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Simon Suviste

Lisa kommentaar