Sa oled siin

Huvi Kiwa isikunäituse ekstsentrilise lisaürituse vastu jäi leigeks

  • Kunstniku Kiwa isikunäitus toimus Tartu kunstimuuseumis, mis tuntud ka viltuse maja nime all. Foto: Knoerz/Wikimedia Commons

Kiwa, kodanikunimega Jaanus Kivaste, isikunäitusele tuli kohale käputäis inimesi ning kunstnik ise ilmus kohale poole-tunnise hilinemisega. 
 
Neljapäeval, kolm nädalat pärast Kiwa näituse avamist Tartu kunstimuuseumis, kogunes raekoja platsil asuva hoone teisele korrusele kümmekond kunstihuvilist. Kiwa installatsioon nimega „N400“, mis kujutab kolme põlvitava ja pooleldi valgest seinast läbi roninud naistegelase alakeha, hõivas ühe ruumi seintest. Kolme tagumiku vahele oli paigutatud kaks tooli. 
 
Ürituse avas kunstnik Martiini, kes tutvustas esmalt teda inspireerinud esemeid, näiteks kaheksakümnendatest pärit lülitit ning pea sama vana televiisorit. Seejärel kõlas ta „N400“-st inspireeritud heliteos „Peale lülitust“. 
 
Järgmisena pidas KUMU kuraator Eha Komissarov eksprompt kõne enda, Kiwa ja Eesti moodsa kunsti ajaloost. Kiwa raamatut „Roboti tee on nihe/salatühik“ ette lugemiseks avades tõdes ta, et näeb teost mõnuainete mõju all kirja pandud lakkamatu mõtete voona, millest tuleb tuum lugejal ise välja noppida. 
 
Teiseks Kiwa tekstide etlejaks oli Peeter Piiri, Tartu Üliõpilasteatri näitleja ja lavastaja, kes teatas, et tema, vastupidiselt Komissarovile, näeb kõigis Kiwa tekstides korrapärasust ja süsteemi. Piiri etteaste lõpetas tund aega kestnud ürituse, kuhu olid lõpuks alles jäänud ainult pooled kohale tulnutest. 
 

„Ma ei teadnud üldse, kuhu ma tulen. Trennist ilma ühegi ootuseta sellisesse energiast laetud ruumi astuda on justkui ühest maailmast teise tulek,“ ütles Tuulike Mänd, kelle oli üritusele kutsunud tema sõbranna. 
 

Näituse kuraatori Marika Agu sõnul on vähene huvi selliste ürituste puhul tüüpiline. Agu ütles, et info selliste ürituste toimumise kohta ei jõua inimesteni, sest muuseumil ei ole raha reklaami teha. Seda, et üritus on tasuline, Agu probleemiks ei pidanud. 
 

„Võrreldes sellega, kui palju maksavad teatripiletid või tass kohvi raekoja platsil, ei ole kolme-eurone piletihind kallis,“ ütles näituse kuraator Marika Agu. 
 

Kõige vähem tundus üritus muljet avaldavat üksi esireas istunud kunstnikule endale, kes pärast hilinemist mõnda aega telefoniga filmis, aga siis sellestki loobus. 
 
Kiwa on moodsa kunsti maastikul tegutsenud kaks dekaadi, mille jooksul on tal olnud üle kahekümne isikunäituse ning kaks korda rohkem grupinäitusi Eestis ja välismaal. 

Märksõnad: 
Kultuur
Toimetaja: 
Kadri Org

Lisa kommentaar