Huvitegevuste toetamine paneb Tartu noori vähem jooma

Viimastel aastatel on Tartus alaealiste alkoholi tarbimisest tingitud väärtegude arv kahanenud, kuna politsei on muutnud oma kontrollimistaktikaid ja linnavalitsus on toetanud noorte huvitegevusi.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA)  lõuna prefektuuri piirkonnavanema Tarmo Stokkeby sõnul on lisaks politsei töökorralduse muutmisele aidanud palju spordi ning muude huvitegevuste edendamine ja arendamine samuti alkoholiseaduse rikkumisi vähendada. Politsei endine tööviis, mida viimastel aastatel PPA enam ei rakenda, nägi ette, et politseipatrullid panid puhuma kõik noored, kes tänaval vähegi lärmasid, ning seega registreeriti rohkem seaduserikkumisi.

Tartu linna viimane tervisestatistika näitab, et kui 2013. aastal sooritasid alaealised 778 alkoholiseaduse väärtegu, siis 2015. aastal oli rikkumisi 338 ehk poole vähem.

Tervise arengu instituudi (TAI) terviseedenduse osakonna vanemspetsialisti Triin Soku sõnul on väärtegude ennetamisel oluline roll just huvitegevusel. “Tervise arengu instituudi uuringud on kindlaks teinud, et need noored, kes tegelevad huvitegevusega, tarvitavad alkoholi oluliselt vähem või üldse mitte,” sedastas Sokk.

Temaga nõustus noorsoopolitseinik Maria Bulak, kelle sõnul on noortel, kellel on rohkem vaba aega, suurem võimalus õigusrikkumisi toime panna. Ta lisas, et noored hakkavad alkoholi jooma, kuna puudub vanemate piisav tähelepanu või satutakse halba seltskonda.

Tartu linnavalitsus toetab rahaliselt 134 noorte huvitegevuse asutust ja üle 60 noorteprogrammi, mis pakuvad alternatiive, et õigusrikkumistest eemale hoida. Lisaks on võimalik majanduslikult vähekindlustatud noortel linnavalitsuse sotsiaalosakonna tõendiga pääseda huviringi või huvikooli osalustasust.

Eesti õpilasesinduste liidu aseesimehe Marcus Ehasoo sõnul hakkavad alkoholi tarbima noored, kellel on sotsiaalsed probleemid või kes on ühiskonnast eemale tõrjutud. “Kõige rohkem soodustab noori alkoholi tarbima kodune kasvatamatus,” sõnas Ehasoo. Ta lisas, et kõige olulisem on alkoholi joomist teadvustada tõsise probleemina, et sellest ka lahti saada.

TAI uuring näitab, et Eesti lapsed alustavad alkoholi tarvitamist varases eas – 11-aastaselt on alkoholi pruukinud iga neljas noor ja 15-aastasena juba enamik.

TAI projektijuht Juta Teller sõnas, et mida varem hakkab noor alkoholi tarvitama, seda suurem on kahju tema füüsilisele ja vaimsele tervisele ning mõju edasisele elule. “Reegel on see, et pärast proovimist hakkavad noored üsna kiiresti regulaarselt alkoholi jooma,” lõpetas Teller.