Kristlikus ühiskonnas, kus me elame, tuleks üksteist aidata aitamise pärast.
Tartu abilinnapea Vladimir Šokman

Sa oled siin

Isikliku abistaja teenuse probleeme uus määrus ei lahenda

  • Isiklik abistaja aitab puudega inimesel võimalikult iseseisev olla. FOTO: freeimages.com

Tartu linnavolikogu kehtestas sel nädalal uue isikliku abistaja teenuse korra, kuid puudega inimeste eest seisva MTÜ Händikäpa hinnangul ei lahenda see endiselt põhimure: väga väike palk peletab töötajaid.
 
Ühenduse  juhatuse esimees Margit Rosental-Tustit selgitas: „Palgad on madalad, mistõttu jääb töötajaid aina vähemaks ning abivajajatele osutatud teenuse maht kahaneb.“ Muidu hästi toiminud teenuse areng on tema sõnul nüüdseks pikaks ajaks seisma jäänud.
 
Kehtiva hankelepingu järgi on teenuse hind sel aastal 3,39 eurot ühe tunni eest. Linn tasub sellest 3,26 eurot ja klient 0,13 eurot.
 
Madalad palgad peletavad
Just riigihanke süsteem, millega teenust pakkuvad firmad leitakse, on süüdi madalates palkades ja teenuse kättesaamatuses, rääkis eraettevõtlusega tegelev Margus Nukka, kes on endine MTÜ Händikäpp juhatuse liige. „Riigihanke tingimustele on teenust pakkuvatel firmadel väga raske vastata ning selline vähempakkumise nimel konkureerimine kahandab teenuse kvaliteeti,“ ütles ta.
 
Ameti väike palk paneb inimesed Nukka sõnul aga töökohast kaarega mööda käima. Ta tõi näiteks, et tema abistajad peavad korraga mitut töökohta, et rahaliselt toime tulla. „Eks nad puhtalt missioonitunde pärast seda teevad, mitte miski muu neid kinni ei hoiaks,“ nentis Nukka.
 
Kohalik omavalitsus võiks Nukka arvates kompenseerida palkasid suuremas osas ja süsteem võiks olla paindlikum. Näiteks ei saa isikliku abistaja teenust pakkuvad inimesed praegu mingeid sotsiaalseid garantiisid, kui neil ei kogune kuus piisavalt töötunde.
 
Määrus annab kindlustunde
Isiklik abistaja aitab puudega inimest igapäevastes tegevustes, et ta võimalikult iseseisvalt hakkama saaks. Seni on teenuse osutamise korda reguleerinud sotsiaalabi osakonna juhised, sotsiaalministeeriumi soovituslikud teenusekirjeldused ja vastavad hankelepingud. Nüüdsest on teenuse üldpõhimõtted kinnitatud volikogu määrusega.
 
Linnavolikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Hele Everaus möönis, et määrus ei toonud küll kaasa märkimisväärseid sisulisi muudatusi, kuid peaks süsteemist arusaamist lihtsustama. Ka Rosental-Tustit tunnistas, et teenuse põhimõtete kinnitamine annab kindlustunnet nii kliendile kui ka teenusepakkujale. Samas vaatab volikogu tema meelest olulisematest probleemidest mööda.
 
Aitama peaks aitamise pärast
Tartu abilinnapea Vladimir Šokman ütles aga, et talle oli volikogu istungil üllatuseks, kuidas isiklikeks abistajateks pürgijad arvavad, et saavadki ametile asudes kohe püstirikkaks. „Päris nii see ikkagi ei ole ja üldsegi, kristlikus ühiskonnas, kus me elame, tuleks üksteist aidata aitamise pärast,“ arvas Šokman. Abilinnapea sõnul ei jää olukorra parandamiseks muud üle, kui korraldada uusi riigihankeid ja vaadata, mis tulevik toob.

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Kristi Sobak

Lisa kommentaar