Sa oled siin

Islamiriik õpib krüpteeritult suhtlema

  • Islamiriigi lipp. Allikas: "AQMI Flag" by Yo - Own work. Licensed under Public Domain via Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:AQMI_Flag.svg#/media/File:AQMI_Flag.svg

Islamiriik õpib järjest paremini oma plaane vastaste eest varjama, kasutades selleks tänapäevaseid side krüpteerimise abivahendeid.

 

Wired kirjutab, et Islamiriik on koostanud 34-leheküljelise OPSECi (operatsioonilise turvalisuse) manuaali oma võitlejatele, mis õpetab neid oma vestlusi ja plaane varjama. Manuaal avastati Islamiriigiga seotud internetifoorumitest. Lisaks praktilistele näpunäidetele sisaldab manuaal soovitatud ja keelatud turvaaplikatsioonide nimekirja, näiteks on vabavaraline TOR lubatud, varem terroristide abivahendiks peetud WhatsApp aga leiab taunimist ja viimati Pariisi rünnakute puhul väidetavalt kasutatud Playstation 4 puudub hoopis.

 

Võitlejatele õpetatakse, et nutitelefonidega fotode tegemisel tuleb GPSi funktsioon välja lülitada, et piltide metainfosse sellest jälgi ei jääks. Veel soovitatakse mitte kasutada Dropboxi, muuhulgas seetõttu, et vilepuhuja Edward Snowden seda rakendust maha tegi.

 

Ekspertide hinnangul on manuaali näpunäided üldjoontes samad, mida soovitatakse ka näiteks ajakirjanikele, kes soovivad oma allikaid kaitsta.

 

Märkimisväärne on, et näiteks Pariisi ründajad leiti just OPSECi vigade tõttu - üks ründajatest viskas mobiiltelefoni prügikasti, hiljem said uurijad sealt infot, mis viis nad ründajate pelgupaigani.

Märksõnad: 
Välisuudised
Toimetaja: 
Jaanus Vogelberg

Lisa kommentaar