Sa oled siin

Jäätmete põletamine koduhoovis võib panna tervisele paraja põntsu

  • Lõke. Allikas: Wikimedia Commons

Ihaste elanikele valmistavad tuska naabrid, kes põletavad aias prügi, mille suits on tervisele kahjulik.

 

Ihastes elav kinnisvaramaakler Kristel Mägi rääkis, et nii mõnelegi elanikule on pinnuks silmas naabrid, kes põletavad oma koduhoovis jäätmeid. Mägi ütles, et kui keegi on teinud oma õuele suurema lõkke, ei saa lähedal elavad inimesed samal ajal väljas olla, sest tossuhais on niivõrd jube. Pealegi jäävat suitsulõhn riiete külge.

 

Tartu Ülikooli keskkonna- ja töötervishoiu õppejõud Hans Orru ütles, et igasugune suits on tervisele ohtlik. Eriti ohustab suits nende inimeste tervist, kes põevad kroonilisi hingamisteede haigusi nagu näiteks astmat. Paljude jäätmete mittetäielikul põlemisel paiskub õhku ühendeid, mis võivad tekitada vähki. Üks neist on näiteks mürkaine dioksiin, mis kahjustab inimese immuunsüsteemi. See on üks kõige mürgisem ühend, mida inimene on suuteline koduse jäätmepõletusega tekitama.

 

Keskkonnainspektsiooni Tartumaa büroo juhataja Tanel Türna rääkis, et nende asutusele on pahased inimesed aeg-ajalt kurtnud, et naaber teeb aias lõket. Türna sõnul põletavad inimesed tavaliselt haljastusjäätmeid ehk oksi ja muud looduslikku prahti. Ta tõi näiteks, et külastas vanemat prouat, kes põletas tünni põhjas tikri oksi. Kui ametnikud midagi sellist näevad, siis teevad nad suusõnalise hoiatuse. Kui aga rikkumine jätkub, algatavad ametnikud väärteomenetluse. 

 

Türna tõdes, et tegelikult on jäätmete põletamine probleem ka teistes linnaosades. Ihastes on tema sõnul aktiivsed kodanikud, kes probleemile tähelepanu juhivad. Türna hinnangul ei saa inimesed tavaliselt aru, miks ei tohi prahti põletada, sest see on nende meelest süütu tegevus.

 

Päästeameti Lõuna päästekeskuse pressiesindaja Astra Pintson-Käo ütles, et iga kuu tuleb ette mõni juhtum, kus päästekeskus saab väljakutse, sest lõke koduhoovis on läinud ülekäte. Tänavu üheksa kuuga on päästeamet Tartu maakonnas saanud 101 väljakutset, kus tulekahju on alguse saanud prügi põlemisest, lõkke tegemisest või grillimisest. Raskematel juhtudel on hävinud ka hooned. 

Märksõnad: 
Teaduslik ja hariv
Toimetaja: 
Jaanus Vogelberg

Lisa kommentaar