Sa oled siin

Järjekorrad perearsti ukse taga ei lühene

  • Patsient ooteruumis. Foto: Freeimages.com
    Patsient ooteruumis. Foto: Freeimages.com

Perearsti vastuvõtule saamist tuleb oodata kuni neli päeva ning ka siis võib patsient kabinetti pääseda kokkulepitud ajast tund aega hiljem. Perearstid peavad põhjuseks ressursipuudusest liig tihedaks aetud vastuvõtugraafikut.
 
Kuigi perearstid saavad visiidi pikkuse ise määrata, on levinud normaeg 20 minutit. Perearst Eva Loskiti kinnitusel jääb paljude patsientide puhul sellest väheks. „Oi, neid on massiliselt, inimeste abivajadus on lihtsalt suurem,“ ütles ta murelikult. Loskit tõi näiteid juhtumeist, kus tuleb kurva teate saanud patsiente lohutada või kus digiretsepti keskusest selgub, et inimene pole ravimeid välja ostnud ja teda tuleb selles juhendada.
 
Digiretsept on mugav, kuid veel võõras 
 
Tartu Ülikooli kliinikumi eetikakomitee liige Margus Ulst selgitas, et digiretsepti kasutades saavad arstid näha, kas patsient on määratud ravimid välja ostnud. Loskit kiitis seda võimalust, kuid leidis, et digiretseptil on omad puudused: „Elektroonilised süsteemid on küll head, aga otsingute tegemine paratamatult võtab mingi aja.“
 
Viimati septembris perearsti külastanud Kadri-Liis Rehtlal on visiidist vastakad emotsioonid. Ühest küljest oli digiretseptiga ravimite ostmine tõesti lihtne, kuid teisalt pidi põskkoopapõletiku pärast arsti juures käinud Rehtla oma järjekorda ligi poolteist tundi ootama.
 
Harvad pole ka juhtumid, kus haiged pääsevad vastuvõtule alles kolme või nelja päeva pärast. Perearst Loskit kinnitas, et tema juurde saab praegu aja küll kiiremini, kuid patsientidel tuleb ravikabineti ukse taga oma järjekorda vahel küllalt kaua oodata.
 
Piiratud võimalused töö ümberkorraldamiseks 
 
Häid lahendusi ei osanud Ulst ega Loskit pakkuda. Ulst arvas, et õdede tööd tuleks muuta efektiivsemaks. Kui lihtsamad mured neile jätta saaksid arstid tegeleda tõsisemate küsimustega.
 
Loskiti sõnul taandub kõik rahale: kui oleks rohkem raha, saaks investeerida suurematesse ruumidesse ning võtta tööle rohkem inimesi. „Tervis on ootamist väärt, siin ei saa kiirustada,“ püüdis ta probleemis siiski positiivset külge leida.
 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Jarmo Seljamaa

Lisa kommentaar