Sa oled siin

Kaardiga maksmisel peab arvestama lisatasuga

  • Pangakaardiga tasudes maksab lisatasu kinni klient. Foto: pixabay.com

Tartus tuleb pangakaardiga tasudes tähelepanelik olla, sest nii mitmeski kohas peab klient ka teenustasu ise kinni maksma ning mõnikord võib tegemist olla kahtlase summaga.
 
Tartus tuleb lisatasuga arvestada näiteks nii maanteeameti liiklusregistri büroos kui ka Kuu tänaval asuvas pandimajas. Kuu pandimaja haldava Janek Kirjutaja kinnitusel on nende asutuses silt, mis ütleb, et pangakaardiga makstes tuleb juurde tasuda kaks protsenti kauba väärtusest.
 
Haldaja sõnul on lisatasu maksmine kehtestatud panga poolt, kuid ta ei osanud täpselt öelda, kui palju sellest kahest protsendist pangale läheb. „Me oleme andnud inimestele valiku maksta ka sularahas, keegi ei ole kohustatud maksma kaardiga,“ lisas ta.
 
Swedbanki kaupmehe kaardimaksete valdkonna juhi Ando Alliku arvates on kaks protsenti kummaline summa, sest nii palju ei maksa tänapäeval peaaegu ükski kaarditehing. „Mõnes kohas võivad olla veel kallid telefoniliinid, mille kaudu maksed toimuvad, kuid enamik makseterminale on siiski asendatud internetipõhise süsteemiga,“ ütles Allik.
 
Liiklusregistri kodulehe andmetel tuleb klientidel pangakaardiga tasudes maksta iga tehingu pealt juurde vähemalt 2,5 eurot, sularahaga makstes isegi rohkem.
 
Liiklusregistri Tartu büroo liiklusvaldkonna juhi Raimo Ronimoisi sõnul on klientidel võimalik tasuda riigilõivu ka kodus oma arvuti taga, samuti on büroos kohapeal olemas üldkasutuseks mõeldud arvutid, kus saab oma tehingud sooritada lisatasu maksmata.
 
Lisatasu tekitab segadust
 
Ronimois põhjendab lisatasu maksmise vajadust sellega, et liiklusregistri büroo on riiklik asutus, kus korjatakse klientidelt riigilõivu ning selle peab riik täies mahus kätte saama. “Seetõttu ei saa pangatoimingute maksumust teenuse sisse arvestada,” lausus Ronimois.
 
Swedbanki kaupmehe kaardimaksete valdkonna juhi Alliku sõnul on lisatasu maksmine inimestes aastaid segadust tekitanud ning seda on üritatud mitut moodi seletada. „Kuna enamik maksetest on riigilõiv, siis liiklusregister selle pealt endale kasumit ei teeni ning seepärast ei saa ka nemad teenustasu kinni maksta,“ sõnas Allik.
 
Eesti tarbjakaitseameti tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski-Toomiku sõnul peab lõplik teenuse või toote hind olema kliendile välja toodud. „Ettevõtte ja pangavahelised toimingud ei pea jõudma kliendini. Kui on vaja makseterminali kasutamise eest maksta, siis peab seda tegema kliendile varjatult,” rääkis Turetski-Toomik.
 
Turetski-Toomik ütles, et kui väiksemates poodides on mõnikord määratud minimaalne summa, millest alates on võimalik kaardiga tasuda, siis on käitutud valesti, sest müüja poolt võib olla vaid määratud, kas kaardimaksed on üldse võimaldatud või mitte. 

Märksõnad: 
Majandus
Toimetaja: 
Merilyn Säde

Lisa kommentaar