Kaasav eelarve jätab linnaelanikud külmaks

• Tartu raekoda. Allikas: Wikimedia Commons

Sel nädalal alguse saanud kolmas Tartu linna kaasava eelarve hääletus on kogunud nelja päevaga juba rohkem hääletajaid kui mullu kokku. Ometi valib meelepärase idee välja vaid umbes kaks protsenti linna elanikkonnast.

Hääletajaid mujalgi vähevõitu

Neljapäeva õhtuks, mil lõppes hääletuse neljas päev, oli oma valiku teinud 2435 hääletajat. Esimesel aastal hääletas kokku 2645 inimest, teisel aastal 1938.

Tartu linna avalike suhete osakonna teabeteenistuse juhataja Lilian Lukka ütles, et linnavalitsus on tänavuse hääletajate arvuga juba praegu rahul. Samas tunnistas ta, et oli esimesel aastal natuke pettunud, et nii vähe inimesi hääletusest osa võttis, kuigi ta ei osanud enne hääletust osalejate arvu ennustada. Lukka ütles, et maailma erinevate linnade kogemus on näidanud, et hääletajate protsent linna elanikkonnast ongi tavaliselt umbes kolm protsenti. Seega pole tema sõnul Tartul väga halvasti läinud.

Info liikumine jätab soovida

Tartlane Marju Koidu rääkis, et reede pärastlõunaks ei olnud tema veel ühegi idee poolt hääletanud, aga plaanis seda teha. Ideedega oli ta tutvunud ja tema lemmikideeks sai projekt, mis soovis teha pikniku- ja mänguala Ülejõe parki. Selle idee poolt plaanis Koidu hääletada seepärast, et Ülejõe park on ta kodule lähedal.

Koidu leidis, et kaasava eelarve idee on hea. Kuuldes aga, mitu inimest on varasematel aastatel hääletuses osalenud, oli ta mõneti üllatunud. Ta arvas, et inimesed võiksid aktiivsemalt kaasa rääkida, kuidas 140 000 eurot kulutada.

Tartu linna teabeteenistuse juhataja Lilian Lukka ütles, et linnavalitsusel pole raha, et kaasava eelarve hääletust reklaamida ja sellepärast ei pruugi paljud inimesed ettevõtmisest teada. Küll teevad aga teevad oma ideedele reklaami mõned autorid ise, mis on Lukka sõnul igati tervitatav. Ta lisas, et kaasava eelarve üheks eesmärgiks on panna kogukonnad omavahel suhtlema.

Täna keskpäeval oli Raekoja platsis Heino Elleri muusikakooli amfiteatri ideele reklaami tegemas kooli õpetaja Viivi Järve, kes peatas möödujaid ja kutsus neid teatri poolt hääletama. Järve rääkis, et üldiselt teavad inimesed kaasava eelarve projektist, aga nii mõnelegi tuleb üllatuseks, et hääletada saab kolme idee poolt.

Tartu linna kaasava eelarve hääletus lõpeb pühapäeval.

Poliitika
Jaanus Vogelberg