Vaga Mama töötaja: „Iga kuu lõpus saan raha kätte siis, kui olen ühele paberile allkirja pannud.“ 

Sa oled siin

Kahe töötajaga restoran Vaga Mama maksab väidetavalt ümbrikupalka

  • Töötaja sõnul ulatab ülemus ümbriku palgaga, kui ta on pannud allkirja paberile FOTO: Taavi Eilat
    Töötaja sõnul ulatab ülemus ümbriku palgaga, kui ta on pannud allkirja paberile FOTO: Taavi Eilat

Tartu kesklinna Vaga Mama söögikoha töötajate sõnul maksab ettevõte neile palka mustalt, restorani juhataja eitab ümbripalga maksmist, kuid ütleb, et restoranis töötabki ainult kaks inimeset. 
 
Kuna Peegli toimetusega suhelnud kaks restorani töötajat, töö kaotamise hirmus, oma nime avalikustada ei soovinud, nimetame neid  selles loos Ingridiks ja Peetriks.
 
Mõlemad töötajad ütlesid, et nendega ei ole töölepingut sõlmitud ning palka makstakse neile sularahas. 
„Iga kuu lõpus saan raha kätte siis, kui olen ühele paberile allkirja pannud,“ kirjeldas Vaga Mamas töötav Ingrid palga saamist. „Sellega kinnitan, et olen palga kätte saanud.“  Alguses käis Ingrid proovipäevadel, millest said sujuvalt ühel hetkel tööpäevad. Ümbrikupalga maksmisest ega töölepingu tegemisest enne tööle asumist tema sõnul juttu ei olnud, kuid värske töötaja aimas ümbrikupalga saamist ette, kuna restoranis puudus kindel töögraafik.
Restoranis töötava Peetri sõnul pakuti talle töölepingut, kuid ta ise keeldus sellest. „Mida väiksem on mu sissetulek, seda rohkem saan koolilt toetust,“ põhjendas ta. Töölepingust keeldumine mingeid probleeme kaasa ei toonud. Peetri hinnangul soovib restoran ümbrikupalka maksta, sest siis jääb ettevõttele rohkem raha kätte.
 
Restoranis kaks töötajat
Peetri ja Ingridi sõnul töötab restoranis kokku ligikaudu kümme inimest, kellest vaid ühele või kahele makstakse ametlikku töötasu. 
Vaga Mama juhataja Karen Prasad Chalise sõnul ei maksta ühelegi söögikoha töötajale ümbrikupalka. Juhataja ütles, et  Vaga Mama Tartu restoranis töötab kaks inimest. Mõlemaga on sõlmitud tööleping, mille alusel makstakse neile ka palka.
 
Tartu ei paista ümbrikupalkadega silma
Maksu- ja tolliameti hinnangul ei ole Tartu ümbrikupalkade maksmise poolest millegi eriskummalisega silma jäänud. Pressisesindaja Uku Tampere ütles, et tööandjad on sel suvel vastu võetud seaduse järgi kohustatud oma töötajate andmed registrisse kandma. Selle seaduse täitmist kontrollivad regulaarselt MTA ametnikud.
Eesti Konjunktuuriinstituudi korraldatud küsitluse kohaselt sai eelmisel aastal ümbrikupalka 62 000 inimest ehk peaaegu iga üheksas palgatööline. 
 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Taavi Eilat

Lisa kommentaar