Sa oled siin

Kanaliäärse ärihoone planeering pani keskkonnaameti muretsema

  • Anne kanal. Allikas: "Anne kanal". Amadvr – Üleslaadija oma töö / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anne_kanal.jpg#/media/File:Anne_kanal.jpg

Anne kanali äärde planeeritava ärihoone rajamiseks tuleb ehituskeeluvööndit vähendada, keskkonnaamet aga kardab reostusohtu.


OÜ Paju Arendus plaanib Anne kanali ja Turusilla vahelisele alale, praeguse rannakohviku Cafe Briisi asemele ehitada kolmekordse ärihoone. Hoone esimesele korrusele tuleksid planeeringu järgi randa sobivad asutused, näiteks sporditarvete laenutus ja kohvikud. Teine ja kolmas korrus jääksid muudele äriruumidele. Hoonesse on planeeritud ka 12-kohaline parkla.

 

Praeguse planeeringu järgi tuleks aga hoone ehitamiseks Anne kanali äärset ehituskeeluvööndit vähendada nelja meetri võrra ehk 25 meetrilt 21 meetrini. Keeluvöönd tagab Anne kanali loodusliku kaitse.

 

Keskkonnaameti Jõgeva-Tartu regiooni looduskaitse peaspetsialisti Kaili Viilma sõnul on ehituskeeluvööndi vähendamiseks vaja väga mõjuvat põhjust. Viilma ütles, et keeluvööndi vähendamine suurendaks Anne kanali reostuse riski, kuna haljasala, mis veekogu majadest eraldab, jääks väiksemaks.

 

Me ei tea kunagi, millal veekogu tasakaal murdub ja kui see juhtub, siis on seda väga raske tagasi pöörata,“ ütles Viilma. Vee kvaliteet Anne kanalis pole tema sõnul praegugi kiita. Seega ei ole hoone sellisel kujul ehitamine kindlasti parim lahendus, kuna tegelikult on maja võimalik valmis ehitada ka keeluvööndit vähendamata, märkis ta.

 

OÜ Paju Arenduse juhatuse liige ja endine linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna juhataja Karin Raid ütles, et loodusmõjude eksperthinnang on tehtud ja erilisi kahjusid uue hoone rajamine kaasa ei too. Raid sõnas, et hoonet saaks tõesti ehitada ka keeluvööndit vähendamata, kuid siis tuleks parkla majast väljapoole rajada. Selline lahendus poleks tema sõnul silmale ilus ega väärtustaks keskkonda. „Kui näiteks laevaga kanalil või Emajõel sõita ja ainult parklat vaadata, see poleks üldse kena,“ lisas ta.

 

Tartu linnavalitsuse detailplaneeringute osakonna juhataja Aire Priks ütles, et linn suhtub planeeringusse pigem positiivselt. Tema sõnul on linn detailplaneeringu praegusel kujul heaks kiitnud, sealhulgas ka ehituskeeluvööndi vähendamise. Ta lisas, et lõpliku otsuse teeb aga siiski keskkonnaamet, kellele linn pärast planeeringu avaliku väljapaneku lõppu järgmisel teisipäeval selleks taotluse esitab

Toimetaja: 
Jaanus Vogelberg

Lisa kommentaar