Sa oled siin

Karmo Tüür: Ukraina kohal ripub mitu mõõka korraga

 
Tartu Ülikooli politoloog Karmo Tüür peab tõenäoliseks, et Ukraina valitsus võib muutuda jätkusuutlikumaks, kui viiakse läbi parlamendivalimised ja võimuharud saavad täieliku legitiimuse – praegu on Ukraina poliitilises mõttes veel rünnatav.
 
„Milline võib pilt välja näha aasta pärast ei tea keegi. See sõltub sellest, mis saab toimuma Ida-Ukrainas, ning veel enamgi sellest, mida plaanib teha edasi Venemaa,“ ütles Tüür.
 
Ta leiab, et võimalus midagi ära teha sõltub eeskätt Ukraina soovidest ja võimekusest, aga kui Venemaa peaks otsustama laiema pealetungi kasuks, lendavad kõik plaanid vastu taevast.
 
Tüür peab küsitavaks, mis saab Ukrainast pärast sõda. „Isegi kui homme peaks sõda lõppema, siis mis saab edasi? Kas Ukraina suudab minna rahuaja ülesehitusele? Peamine küsimus on see, kas Ukraina rahvas ja eliit suudab loobuda sisse harjunud korruptiivsest käitumismudelist,“ rääkis Tüür.
 
„Ukraina kohal ripub praegu mitu mõõka korraga. Üks on väline, mis on loomulikult ohtlik, aga tegelikult olulisemgi on sisemiste probleemide pundar, mis on kogunenud aastakümnete jooksul. Selle lahenemine on tunduvalt keerulisem kui välisvaenlase tagasilöömine,“ sõnas ta.
 
Tüüri sõnul on Ukraina elanikele üheks tõsiseks murepunktiks saabuv talv. „Olgu peale, et sõjapiirkonnas ei ole kütet ja varustus on halb – see on arusaadav,“ ütles Tüür.
 
Tema sõnul on kannatajateks ka need piirkonnad, mis ei ole sõjategevusega seotud. „Jällegi, kui ka homme peaks sõda lõppema, siis küte ju ei taastu, varustus ju ei taastu, valitsustegevus ju ei taastu. Kõik see võtab aega,“ sõnas ta.
 
„Võib olla polegi kõige suurem probleem praegu talv, sest kuni sõda kestab, on väga paljud sotsiaalsed probleemid õigustatavad ja niiöelda mahakantavad. Võib olla on olulisem isegi järgmine talv, mitte praegune,“ ütles Tüür.
 

Toimetaja: 
Jarmo Seljamaa

Kommentaarid

Haigutama ajab. Videos kah papi muudkui räägib ja räägib, reporteri osa on siis ainult mikrit hoida või...? Aga noh, vähemalt ajab Tüür asjalikku juttu. Imelik, kuidas ta seda samal ajal nii uinutavalt oskab teha...

Eelkõnelejaga täiesti nõus... Natuke nagu igavavõitu...

Lisa kommentaar